10 °C

"Çözüme herkesin yardımcı olması gerekir"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya yaşanan entegrasyon konusunun siyaseten kullanılmaması gerektiğini söyledi.

"Çözüme herkesin yardımcı olması gerekir"

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya Cumhurbaşkanı Wulff ile yaptığı görüşmenn ardından yaptığı açıklamada, "Bizim ülkemizde de sizin ülkenizde de başka ülkelerde de birçok temel sorunlar olabilir. Entegrasyon konusunu siyaseten kullanmak yerine çözüme herkesin yardımcı olması gerekir" dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenleyen Gül, açıklamalarının ardından, Almanya'daki "Göç artık dursun" tartışmalarına ilişkin değerlendirmesini almak isteyen bir Alman gazetecinin "Hristiyanlık Türkiye'nin parçasıdır diyebilir misiniz?" sorusu üzerine, Wulff'un, Almanya'daki Müslümanların da cumhurbaşkanı olduğu açıklamalarını takdir ettiğini ve bu sözlerin gerçekçi olduğunu belirtti.

Almanya'da, Alman vatandaşı olan Müslüman Türkler bulunduğunu anlatan Gül, bu ülkede yaşayan Türkler arasında çok başarılı politikacılar, sanatçılar, sporcular, iş adamları bulunduğunu söyledi.

Almanya'da yaşayan Türklerin Almanya'nın bir parçası olduğu için Wulff'un sözlerinin yadırganmaması gerektiğini ifade eden Gül, "Ben de bunu söylerim. Bizim de Hristiyan, Musevi, gayrimüslim vatandaşlarımız var. Ben onların da cumhurbaşkanıyım. Onlar bizim vatandaşlarımız, aramızda bir ayrım söz konusu olmaz ki" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, modern devlet anlayışında, demokrasilerde kimliklere ve dine saygı duyma anlayışının esas olduğunu dile getirerek, "Bu konuda problem olduğu kanaatinde değilim" dedi. 

Türkiye'den Almanya'ya ilk giden Türk vatandaşlarının davet üzerine bu ülkeye gittiklerini anımsatan Gül, şöyle konuştu:

"Dünyanın şartları o kadar değişti ki o zaman dönmek için giden insanlar orada kaldılar. Dünya gelişti, sınırlar değişti, sınırlar kalktı, Avrupa yeni bir şekil aldı, dünya yeni bir şekil alıyor... Bu çerçevede bugünün şartlarına göre düşünmemiz gerekiyor. Bildiğim kadarıyla bugün Türkiye'den Almanya'ya yoğun bir göç söz konusu değil. Şöyle bir anlayış da olmaz; 'Öyle bir vize sistemi uygulayalım ki hiç kimse gelmesin gitmesin'. Bu da bugünkü modern devlet anlayışına uygun değildir. Hatta Türkiye'deki ekonomik büyüme, demokrasinin güçlenmesi ve Türkiye'nin giderek daha güçlü hale gelmesi Almanya'dan Türkiye'ye ters bir göçü başlatmıştır. Bunları siyasi olarak kullanmamak gerektiği kanaatindeyim. Bizim ülkemizde de sizin ülkenizde de başka ülkelerde de birçok temel sorunlar olabilir. Entegrasyon konusunu siyaseten kullanmak yerine çözüme herkesin yardımcı olması gerekir. Entegrasyon konusunu kolaylaştırmak gerekiyor. Daha önce de söyledim, şimdi de açıkça tekrar ederim, bir insan Almanya'da yaşıyorsa Almancayı en iyi şekilde öğrenmesi gerekir ki kendine, ailesine ve çevresine saygısı olsun. Bir insan İngiltere'de yaşıyorsa İngilizce'yi, Türkiye'de yaşıyorsa Türkçe'yi en iyi şekilde öğrenmesi gerekir. Bunları teşvik etmek hepimiz için görevdir."

Gerçekçi ve anlayışçı bir tahlil yapılması halinde Almanya'da yaşayan Türklere çok fazla suç yüklenilmemesi gerektiğini ifade eden Gül, bazı Türklerin Almanya'ya Türkiye'de bir şehir bile görmeden gittiğine dikkati çekti.

"Bu kişilere ne siz, ne biz önderlik yapamadık" diyen Gül, bu kişilerin kendilerini korumak için çeşitli duygular içine girdiğini ve entegrasyonun gecikme sebeplerinden birinin belki de bu olduğunu kaydetti.

Almanya'da yaşayan Türklerin, Almanca bilmemenin eksikliğini ve zararlarını gördüğünü ifade eden Gül, bu konuların el birliği içerisinde iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wullf

Wulff, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "müzakere sürecinde, Türkiye'ye diğer ülkeler gibi davranıldığını düşünüyor musunuz" sorusu üzerine, şöyle konuştu:

"Alman hükümetinin, Almanya Başbakanının ve Dışişleri Bakanının ifadelerini tekrarlamak istiyorum; müzakereler adil ve ucu açık şekilde sürdürülüyor ve daha önce üstlenilmiş yükümlülüklerin yerine getirilmesi yani ahde vefa ilkesinin geçerli olduğunu söylemek istiyorum. Zamanlama açısından söylenecek detaylar var fakat genel olarak Türkiye'nin hakkı bu müzakerelerin adil bir şekilde gerçekleşmesi yönünde."

Wulff, "Almanya'daki Müslümanların da Cumhurbaşkanıyım" açıklamasına gelen eleştirileri nasıl karşıladığının sorulması üzerine, "Benim için bu çok olumlu bir deneyimdi. Almanya'da 3 Ekim tarihinde konuştum ve bugün de TBMM'de bir konuşma yapacağım. İki konuşmamda da aynı şeyleri söyleyeceğim. Birbirimize çok faydamız var, yakın ilişkileri geliştirmemiz ve mevcut sorunları elbirliğiyle daha erken çözmemiz gerekiyor" dedi.

Terör, aşırıcılık gibi konuların her iki toplumun da endişesi olduğunu belirten Alman Cumhurbaşkanı, bu endişelerin ciddiye alınması gerektiğini söyledi. Wulff, "Terör için din istismar ediliyor. Diğer dinler hakkında yanlış anlamalar var. Kişisel temasları geliştirmeliyiz. Türkiye bu alanda çok olumlu bir gelişme kaydetti, bunu takdir ediyoruz" dedi.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.