14 °C

"Elektrik tüketiminde rekor kırdık"

Yıldız, "5 ve 6 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en fazla elektrik tüketiminin olduğu günü dün yaşadık." dedi.

"Elektrik tüketiminde rekor kırdık"

KAYSERİ- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik tüketiminde dün tarihi bir rekora ulaşıldığını söyledi.

Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde belediye tarafından yaptırılan kapalı pazaryeri, park, alışveriş merkezi, tartan pist ve spor sahası  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile TBMM Başkanvekili Sadık Yakut tarafından törenle hizmete açıldı.

Elektrik tüketiminde rekor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilerin enerji üretiminin dün rekor seviyeye ulaşmasıyla ilgili sorularını cevapladı.

Türkiye'de Elektrik enerjisi tüketiminde dün bir rekorun kırıldığını ifade eden Bakan Yıldız, şöyle devam etti:

"5 ve 6 Ağustos tarihi itibariyle hem sıcakların tesirini gözardı etmeksizin hem de sanayimizde gelinin tüketim noktalarını söyleyerek Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en fazla elektrik tüketiminin olduğu gün, dünü yaşadık. 700 milyon kilovatsaat günlük tüketime ulaştık. Dün rekor rakama ulaştık. 700 milyon kilovatsaat günlük tüketime ve yaklaşık 34 bin megavat kurulu güç kapasitesine ulaştık. Bu bir rekordur. Bunu bir sembol olarak söylememiz lazım. Bir simge olarak söylememiz lazım. Türkiye'nin krizden kurtuluşunu, kriz öncesi rakamların çok çok üstüne çıkarak göstermiştir. Bu ölçeğin daha da yürüyerek devam edeceğine inanıyorum. Bunu bir gelişme olarak söylüyorum. Vatandaşlara da bir mesajım olacak. Kaçak elektrik kullanamayın, kullandığınız elektriğin bedelini ödeyin. Devletin ve kul hakkının olduğunu söylemek istiyorum. Lütfen elektrikleri kullanın ama ücretleri de ödeyin. Türkiye büyüyor, enerji sektörü de aynı şekilde büyüyor. Dün ulaştığımız rakamları daha da aşabilmemiz için."

Yapılan konuşmalardan sonra kapalı pazar yerinin ve diğer tesislerin açılışı Bakan Taner Yıldız, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç tarafından yapıldı.

Melikgazi Belediye Başkanı Büyükkılıç, Taner Yıldız'a Erciyes Dağı'nın bir fotoğrafını hediye etti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.