11 °C

"Erdoğan siyaseten yozlaştı"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye'nin üniter yapısı, milli değerleri, devlet yapısı, toprak bütünlüğü çok büyük tehdit altına alınıyor ve Türkiye bölünmenin eşiğine doğru sürükleniyor" dedi

"Erdoğan siyaseten yozlaştı"

İZMİR - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim çalışmaları kapsamında Tire ilçesinde düzenlediği mitingde, AK Parti'nin 11 yıldır Meclis'te sahip olduğu çoğunlukla ülkenin her sorununu çözmeye, vatandaşlar arasında birliği ve beraberliği sağlayabilecek politikaları üretme imkanına sahip olduğunu ama aradan geçen sürede bu imkanı kullanamadığını vurguladı.  

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yasama ve yürütmede var olan gücünü, demokrasilerde 4. güç olarak yer alan medyayı baskı altına alarak, anayasal ve yasal düzenlemelerle yargı alanına da genişlettiğini ifade eden Bahçeli, bunun kendisini ister istemez kibre sevk ettiğini ve kendisini tek güç olarak görmeye başladığını söyledi. 

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın hissetiği bu güç ile siyaseti yozlaştırdığını, herkesi küçük gördüğünü ve Türkiye'nin bir çok sorunu varken anlaşılmaz faaliyetler içine girdiğini belirterek şöyle konuştu:  

"Türkiye'nin üniter yapısı, milli değerleri, devlet yapısı, toprak bütünlüğü çok büyük tehdit altına alınıyor ve Türkiye bölünmenin eşiğine doğru sürükleniyor. Şimdi dördüncü demokratik paket olarak adını koyduğu zırvalarla Türkiye'nin nereye sürükleneceğini görmesine rağmen gerekli tedbiri almıyor, dolayısıyla ortak akıl olarak, Oslo'dan İmralı'ya, İmralı'dan Kandil'e kadar müzakere süreciyle Türkiye'yi kardeş kavgasının içine sokmaya çalışıyor. Bunun demokrasiyle insan haklarıyla, özgürlüklerle alakası yok. Bin yıldan bu yana kardeşçe yaşayan insanları birbirine hasım etmenin kime ne faydası var? Bu uygulama artık iyi anlaşılmalı, Adalet ve Kalkınma Partisi arka bahçesinde hangi düşünceler varsa dayatmayla onu toplum hayatına geçirmeye çalışıyor." 

"İktidardan düştüğünde yavru bile olamayacaksın"

Başbakan Erdoğan'ın bunları yaparken, "milletimizin yüzde 51'i bizimle beraber" dediğini, yüzde 49'u ise adam yerine koymadığını, hatta MHP'yi "yavru muhalefet" diye tanımladığını hatırlatan Bahçeli, şunları kaydetti: 

"Sayın Başbakan, sen Kasımpaşa'nın arka sokaklarında top kovalarken, Milliyetçi Hareket Partisi, Türk siyasi hayatında büyük tehlikeleri aşarak, mağduriyet ve mahkumiyet yaşayarak Türkiye'nin bağımsızlığını koruyarak bu güne kadar gelmiş bir partidir. Sen, hasbel kader Türkiye'nin yaşamış olduğu sosyal ekonomik kriz sonrası, milletimizin bir arayışa başlaması ve yeni kurulmuş bir parti olarak size yönelmesi halini, 'ben her şeyde varım, cumhuriyet döneminden beri bu millet benimle mi zannediyorsun?' Yarın iktidardan düştüğün takdirde sen yavru bile olamazsın."   

"AK'ı bugünleri hesap ederek söylemişler" 

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın yine muhalefeti küçümsemek için CHP ve MHP kısaltmalarını "h" harfini "ha" diye telaffuz ettiğini, buna karşılık Adalet ve Kalkınma Partisi kısaltmasını ısrarla "AK Parti" olarak kullanılmasını istediğine işaret etti.  

"Parti kısaltmasında 'AK' ısrarının, daha parti kuruluşunda bugünleri hesap ederek, yolsuzluk ve rüşvet iddialarını örtme amaçlı konulmuş olabileceğini ifade eden Bahçeli, 17 Aralık'ın kara bir leke olarak tarihe geçtiğini söyledi.  

Bahçeli, yolsuzluk ve rüşvetin üzerine gidilmemesinin toplumlar için çok ağır sonuçları olduğunu, bunun en yakın örneklerinin Endonezya, Tunus, Mısır, Libya ve Suriye'de görüldüğünü dile getirdi.  

Başbakan'ın Mısır'daki halk direnişinin sembolü olarak kullandığı "Rabia" işaretinin bu operasyon sonrası, "Dört bakan ve çocukları" olarak anlamlandığını dile getiren Bahçeli, Başbakan'ın ülkenin geleceği için çocukları ve bakanlarıyla yargıya hesap vermesi gerektiğini belirtti.. 

Bahçeli, Tire Ticaret Odasını da ziyaret ederek, sivil tolum örgütleri temsilcileriyle bir araya geldi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.