18 °C

"Erdoğan'a helva, vatandaşa ayva düştü"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kastamonu'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

"Erdoğan'a helva, vatandaşa ayva düştü"

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Un var, şeker var, helva yapacak iktidara ihtiyaç var" diyerek vatandaştan yetki alarak mutfağa girdiğini belirterek, "Erdoğan'a helva, vatandaşa ayva düştü" dedi.

Kılıçdaroğlu, Kastamonu'nun Nasrullah Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Başbakan Erdoğan'ın 2002 yılında Kastamonu'yu ziyaret ettiğini ve "Un var, şeker var, helva yapacak iktidara ihtiyaç var" diyerek oy istediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Kastamonulular yetki verdi. Başbakan mutfağa girdi ancak Erdoğan'a helva düştü, vatandaşa ayva düştü, fakir fukara edebiyatı yaptılar, din iman dediler, 'helva yapacağız' dediler, han hamam sahibi oldular. Size işsizlik, yoksulluk düştü. Şimdi 12 Eylülde hesap sorma zamanıdır, bu görev de size düşüyor" dedi.

Erdoğan'ın, anayasa değişikliği ile darbecilerden hesap soracağını söylediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ancak Erdoğan'ın 27 Nisan'da hükümete e-muhtıra veren Yaşar Büyükanıt'a Bakanlar Kurulu kararı ile "Üstün Hizmet Madalyası" verdiğini söyledi. Hükümet'in 27 Nisan'daki bu muhtıradan hesap sormaması durumunda, bu hesabı iktidar olduğunda kendisinin soracağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Darbe dönemi bitmiştir, darbe dönemi edebiyatı da bitmiştir" diye konuştu.

"Eğer hesap vermezsek köşeyi döneriz halk yoksullaşır"

Başbakan Erdoğan'ın söz verdiği halde dokunulmazlıkları kaldırmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "CHP iktidarında dokunulmazlıkları kaldıracağız. Bir milletvekili yolsuzluk yapmışsa gidip hesabını mahkemelere verecek. Siyasette hesap vermek onurlu bir görevdir. Recep bey 'Ben kimseye hesap vermem' diyor. Ne demek 'Hesap vermem? Eğer hesap vermezsek köşeyi döneriz halk yoksullaşır" dedi.

İktidarın anayasa değişikliği ile yargıyı ele geçirmeye çalıştığını savunan Kılıçdaroğlu, yargının siyasallaşmasının ise kötü sonuçlar doğuracağını, Türkiye'nin bunun acı örneklerini yaşadığını kaydetti.

Anayasa değişikliği paketinin işçinin, memurun, esnafın derdini çözmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bu değişiklik dokunulmazlıkların arkasına saklanan, ihaleye fesat karıştıran, milleti değil kendi cebini düşünenlerin derdini çözüyor" dedi.

Anayasa değişiklik paketi ile memura zam yapılacağı yönünde propaganda yapıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın kendisine e-muhtıra veren paşaya madalya için Bakanlar Kurulu'nu toplamasına karşın memura zam için Bakanlar Kurulu'nu toplamadığını" savundu.

Vatandaşların referandumda verecekleri 'evet' ya da 'hayır' oyuna saygılı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ama 'evet' derseniz, bu 'Kul hakkı yemeye devam edin' anlamına gelir" dedi.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.