12 °C

"Hayvancılıkla ilgili özel projeler var"

Eker, "50 baş ve üzeri hayvanla işletme kuracak çiftçilerimizi, yüzde 40 hibeyle destekliyoruz." dedi.

"Hayvancılıkla ilgili özel projeler var"

VAN- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) eylem planı çerçevesinde hayvancılıkla ilgili özel projeler var" dedi. 

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yapımı planlanan havaalanının temel atma törenine katılmak üzere tarifeli uçakla Van'a gelen Bakan Mehdi Eker, burada Vali Münir Karaloğlu ve Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert tarafından karşılandı.

Havaalanında bir süre dinlenen Bakan Eker, daha sonra bir otele geçerek, Van kahvaltısı yaptı. Otel çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eker, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Yüksekova ve Hakkari'de yapılacak açılış ve temel atma törenlerine katılmak için geldiğini belirtti.

Bir gazetecinin "Et ve Balık Kurumu ile ilgili çeşitli öneriler var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Bakan Eker, Et ve Balık Kurumu'nu 2005 yılında, özelleştirme kapsamından çıkardıklarını hatırlattı.

O dönemde, Et ve Balık Kurumu'nun satılmayan 7 kombinasının kaldığını anlatan Bakan Eker, şunları kaydetti:

"Bizden önce hepsini satmışlardı. Biz geldiğimizde satılmayan 7 kombinayı kurtardık. Üstüne bir tanede Ağrı'da açtık. Bu 8 kombinadan 5'i, Van, Ağrı, Erzurum, Bingöl, Diyarbakır'da bulunmaktadır. Geri kalan 3'ü ise Ankara, Adana ve Sakarya'dadır. Hepsine 70 milyon lira yatırım yaptık. Hepsi faal durumda."

Hayvancılığı geliştirmek için özel 2 proje uyguladıklarını bildiren Bakan Eker, şöyle devam etti:

"Bu projelerden 1'i Doğu ve Güneydoğu illerine ait tarım projesiydi. Diğeri ise bu yıl başlattığımız (yüzde 40 yatırımların hibe yoluyla desteklenmesi) projesidir. Bu da hayvancılıkla ilgili. 50 baş ve üzeri hayvanla işletme kuracak çiftçilerimizi, yüzde 40 hibeyle destekliyoruz. Bu proje, Doğu ve Güneydoğu'da 25 ilde hayvancılıkla ilgili çok büyük bir imkan. Bunun dışında Bakanlığımızın özellikle kırsal kalkınma yatırımları destekleme programı var. Tarım ve hayvancılıkla ilgili işleme, paketleme ve ambalajlama tesislerini destekliyoruz. Sadece hayvan yetiştirmek için değil, yetiştirilen hayvanların ürünlerinin değerlendirildiği, işlendiği ve ambalajlandığı yatırımlara da destek veriyoruz. Dolayısıyla GAP ve DAP eylem planı çerçevesinde hayvancılıkla ilgili özel projeler var."

Bakan Eker, kahvaltının ardından Ferit Melen Havaalanı'na giderek, özel uçakla Van'a gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı karşıladı. Bakanlar, burada bekleyen helikopterle Hakkari'nin Yüksekova ilçesine gitti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.