"Kimsenin toprağında gözümüz yok"

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz,"Hiç kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Bunun için biz, yurtta barış, dünyada barış istiyoruz" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

SİVAS - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Hiç kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Bunun için biz, yurtta barış, dünyada barış istiyoruz. Bunu da samimi olarak söylüyoruz. Bu coğrafyanın da en güçlü devletiyiz. Dolayısıyla biz, komşularımızın da barışçıl, dostça ve kardeşçe yaklaşım göstermesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Sivas'ın Gemerek ilçesinde toplu açılış ve temel atma törenine katılan Yılmaz, törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yılmaz, bir basın mensubunun, "Kuzey Irak'ta yayın yapan ve Barzani'ye yakın olan bir televizyon kanalının, hava durumunu sunarken Türkiye'deki 7 ili de Kürdistan haritası içerisine alarak yayın yapmasıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki sorusu üzerine, bu yapılanın doğru bir şey olmadığını belirterek, "Söylenmemesi gerekirdi diye düşünüyoruz. O, söyledi, tamam. Bizim de ciddiye almamamız gerekiyor. Özü de bu. Ciddiye aldığımız sürece o, yapmış olduğu şeyin doğru olduğunu düşünür" diye konuştu.

Bakan İsmet Yılmaz, şunları söyledi:

"Ciddiye almazsanız, ciddi görülecek bir husus değildir. Kendi kabuğunda, kendi çevresinde kalır diye düşünüyorum. Daha önceleri bunu Türkiye'de çok yaptılar. Hatay'ı Suriye'de göstermişlerdir, İstanbul'u bir başka yer göstermişlerdir. Herkesin kendince bir kızıl elması, bir hedefi vardır ama bunu yapabilmek için bu sözün arkasında durabilmek gerekir. Biz, Türkiye olarak kendi topraklarımızdan hariç hiç kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Bunun için biz yurtta barış, dünyada barış istiyoruz. Bunu da samimi olarak söylüyoruz. Bu coğrafyanın da en güçlü devletiyiz. Dolayısıyla biz komşularımızın da barışçıl, dostça ve kardeşçe yaklaşım göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yapılanlar, dostluğa, kardeşliğe yakışır mı? Uygun olur mu? Hadi o kendisi yapıyor ama dışarıda ne algılanır diye düşünmesi lazım ve ona göre davranması lazım. Ben bunu ciddiye alınacak bir husus olarak görmüyorum."

BBP'nin kurucu genel başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun naaşının bulunmasıyla ilgili görüntülerin yayınlanmasına ilişkin görüşleri sorulan Yılmaz, Yazıcıoğlu’nun Sivas'ın gururu olduğunu söyledi.

Görüntüleri haberlerde izlediğini ve üzüldüğünü belirten Yılmaz, görüntüleri izleyen Yazıcıoğlu ailesinin daha çok üzüldüğünü ifade ederek, "Bunu göstermekle ortaya bir şey koyamazlar. Muhsin beyle ilgili dava açılmış, Malatya'da devam ediyor. O mahkeme, ona yayın yasağı getirdi. Kim ne biliyorsa, elinde ne belge varsa annesini, ailesini, çocuklarını ve sevenlerini üzmeden, rahatsız etmeden, ne bilgisi ne belgesi varsa hepsini Malatya'daki savcılığa versin, hak ve hakikat yerine gelsin diyoruz. Hakikatin ortaya çıkmasını biz isteriz" diye konuştu.

Bakan Yılmaz, isminin yeni kabinede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak geçtiğinin belirtilmesi üzerine, "Benim hiç haberim yok. Bu kararı verecek olan, Sayın Başbakanımızdır" dedi.

Etiketler