10 °C

"Kısa süre içinde F-35 motorları üreteceğiz"

Çağlayan, Skorsky helikopterlerini yapan United Techonologies'in Türkiye'de bir helikopter fabrikası kurmayı hedeflediğini söyledi.

"Kısa süre içinde F-35 motorları üreteceğiz"

ANKARA- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, F-35 savaş uçaklarının motorunun kısa süre içinde Türkiye'de üretilmeye başlanacağını bildirdi.

Çağlayan, Ekim ayında düzenlenecek II. Türk Silahlı Kuvvetleri Malzeme Sergisi ve Ankara Sanayi Fuarının, Rixos Grand Ankara Otel'de düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.

Bakan Çağlayan burada yaptığı konuşmada, ABD'nin California eyaletine ziyaretinde, United Techonologies'in Scorsky helikopterini üreten Pratt & Whitney firmasıyla yaptıkları görüşmelerde firmanın Türkiye'ye yatırım yapma kararı aldığını söyledi.

Bunun Türkiye açısından son derece önemli bir karar olduğuna vurgu yapan Çağlayan, "F-35 savaş uçaklarının motoru bundan sonra, Pratt & Whitney firmasıyla Kale kalıp arasında yapılacak ortaklıkla (sermayenin büyük kısmı da Kale Kalıp'ta olacak) artık Türkiye'de üretilmeye başlanacak. Bu çerçevede ciddi oranda Türk katkısıyla yapılacak olan bu motorlar çok kısa süre içinde yüzde 100 olarak Türkiye'de üretilmeye başlanacak" diye konuştu.

Bunun Türkiye'nin geldiği nokta açısından çok önemli olduğunu kaydeden Çağlayan, United Techonologies adlı söz konusu firmanın Skorsky helikopterlerini yapan kuruluşunun, Türkiye'de bir helikopter fabrikası kurmayı hedeflediğini, Türkiye'de bazı kuruluşlarla ortak çalışmaları bulunduğunu, üretimin tamamını ihraç edeceklerini söyledi.

Bakan Çağlayan, Boeing başta olmak üzere dünyanın en büyük uçak şirketlerinin Türkiye'den yaptığı, yapacağı alımlarda mümkün olduğunca Türkiye'de üretimi şart koştuklarını, alımların ancak bu şekilde yapılabileceği konusunda koydukları tavırla büyük bir şekilde üretimlerini Türkiye'ye yönlendireceklerini ifade etti.

"Savunma sanayi ihracatı 1 milyar doları aşacak"

Çağlayan, şu andaki projeksiyonların önümüzdeki yıl savunma sanayi ihracatının rahat şekilde 1 milyar doları aşacağının net bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bakan Çağlayan, Ekim ayında düzenlenecek II. Türk Silahlı Kuvvetleri Malzeme Sergisi ve Ankara Sanayi Fuarı için Rixos Grand Ankara Otel'de düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, yapılan çalışmalarla Türkiye'nin savunma sanayinde önemli bir noktaya geldiğini söyledi.

Sektörün cirosunun 2,3 milyar dolara çıktığını, cironun kısa sürede, 2011'e kadar 3 milyar dolara yükselmesini umut ettiğini belirten Çağlayan, savunma sanayi ihracatının 2002'de 248 milyon dolarken 2009'da 832 milyon dolara çıktığını da kaydetti.

Çağlayan, şu andaki projeksiyonların önümüzdeki yıl savunma sanayi ihracatının rahat şekilde 1 milyar doları aşacağının çok net şekilde göstergesi olduğunu söyledi.

Savunma sanayi ihracatının çok önemli bir portföy altyapısına sahip olduğuna, savunma sanayinin yaptığı üretimin yüksek teknoloji ve yüksek katma değerli ürünlerden oluştuğuna işaret eden Çağlayan, Türk sanayisinde yapmak istedikleri yapısal değişimin özünün, ihracatın yüksek katma değerli ve yüksek teknoloji ürünlerden yapılması hedefinin net bir göstergesinin savunma sanayi üretimi ve ihracatı olduğunu anlattı.

Uluslararası fuarlara katılımcılara verilen desteğe değinen Çağlayan, DTM olarak yurt dışından getirilen alım heyetlerinin finansmanını yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.