"Sizin asıl derdiniz..."

Parti kapatmayla ilgili Başbakan Davutoğlu'nun yaptığı çağrıya ilişkin MHP Grup Başkanvekili Vural, "Sizin asıl derdiniz PKK'nın parti meşruiyetine sokulması ve bu partinin kapatılmamasını sağlamaktır" dedi

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, parti kapatılmasının tamamen ortadan kaldırılmasıyla ilgili Anayasa düzenlemesi yapılması çağrısına ilişkin, "Sizin asıl derdiniz PKK'nın parti meşruiyetine sokulması ve bu partinin kapatılmamasını sağlamaktır" dedi. 

Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Cumhurbaşkanlığı makamını, cumhuru tehdit etme makamına dönüştürdüğünü" savundu. 

"Cumhurbaşkanlığı makamı, istikrarsızlığın, huzursuzluğun, dengesizliğin makamı haline gelmiştir" ifadesini kullanan Vural, "Kutuplaştıran, tehdit eden bir siyaset anlayışı, sizi seçenlerin de iradesine aykırıdır. Bu anlayış cumhura kaybettirmektedir" dedi. Vural, şunları söyledi: 

"Bir Cumhurbaşkanı '400 vekil verin, bu iş huzur içinde çözülsün' diyerek vatandaş bu şekilde oy kullanmazsa huzursuzluk olacağını, başka yöntemleri kullanacağını söylemektedir. Bu anlayışın millete hayrı yoktur. 

17 Aralık'tan bu yana gözüne uyku girmeyen bu zihniyet milletin değil kendi huzurunu aramaktadır. Bu ifade, milli iradeye kasıttır. Kiminle tehdit ediyorsun? Cumhurbaşkanı, demokrasi dışında hangi güçlerle tehdit etmektedir? Bu kesinlikle bir dikta söylemidir. Tehdit ile huzurun sağlanmasını ortaya koymaktadır. Bu millet senin maraban mı? Millet tehdit edilmiştir.  

Senin, PKK'nın istekleri kabul edilmezse Türkiye'de kan mı gövdeyi götürecek? 

Vatandaş seçimlere hür bir şeklide gitmek ister ama bir Cumhurbaşkanı'nın kullanılacak oydan dolayı huzursuzluk geleceğini ifade etmesi, milleti ölüme giderken sıtmaya razı etmek amacıyla ortaya konulmuş bir tavırdır. Milleti, PKK'nın silahıyla tehdit etme anlayışıdır." 

Kabataş olayı 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabataş'taki olayı ısıtıp ısıtıp gündeme getirdiğini belirten Vural, "Bu kadın sömürüsüdür. Sarayda kuracağın ekipler Kabataş'taki gibi ekiplerden mi oluşacaktır? O kadının yaşadıkları ya da yaşamadıklarından dolayı, bunun siyaset aracı olarak kullandığı zaman, bunu sömürmüş olmaktasın. Cuma günü açıklayacağım demişti kaç cuma geçti ama açıklayamadı. Hala bu konuyu gündeme getirmesi kadın sömürüsüdür ve kadını siyasi malzeme olarak kullanılmasıdır" dedi. 

Parti kapatmayla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı çağrıyı anımsatan Vural, "Bu ifade bile AK Parti'nin MHP'ye yönelik bir algı operasyonu içinde olduğunu ortaya koyuyor. Parti kapatmayla ilgili bir sürecin varlığını değil sonucunu etkilemeye yönelik bir girişim. Bizim partimizin kapatılmasıyla ilgili tedirginliğimiz yok. Bizimle uğraşanlar haram paracılar ve bölücülerdir. Bunlar uğraşmaya devam edeceklerdir" diye konuştu.  

"MHP'yi kapatacak adam daha anasından doğmadı" ifadesini kullanan Vural, "Sizin asıl derdiniz PKK'nın parti meşruiyetine sokulması ve bu partinin kapatılmamasını sağlamaktır. Davutoğlu'nun bu çağrısı, PKK'yı koruma alma içgüdüsüdür" görüşünü savundu. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, sosyal medyadan, "Türkiye haritası üzerinde Peşmerge paçavrasının yer aldığı bir haritayı paylaştığını" belirterten Vural, "Bir bakanın bunu paylaşması esef verici. Bakanı bu paylaşımından dolayı kınıyorum" dedi. 

Gül'ün adaylığı 

Vural, "TÜBİTAK'ın harddiskle ilgili analiz talebine 'elemanımız yok' yanıtını vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Rezalet. Astrolojiden sorumlu bakana sormak lazım, nasıl hissediyor acaba. Tekniğe, ilme gerek yok, sayın bakan her şeyi hisleriyle çözüyor. Artık bilirkişi o olmuştur. Bu kurumların içini boşalttılar" karşılığını verdi. 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün milletvekili adaylığıyla ilgili açıklamaları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Vural, "Açıklamalar aslında bir bakıma suni teneffüsten öteye bir anlam taşımıyor. 13 yıllık AK Parti iktidarı çökmüştür" görüşünü öne sürdü. 

Vural, parti kapatma düzenlemesiyle ilgili AK Parti'den kendilerine bir randevu talebi gelmediğini bildirdi. 

Ekonomideki gelişmelerle ilgili bir soru üzerine Vural, "Bu ekonomi politikasının temelleri zayıflamıştır. Bu sorunların temelinde de görevini yapmayan Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ekonomi yönetimi vardır. Türkiye, bu kakofoni içinde kaybediyor" dedi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir