7 °C

"Tanker trafiği limitleri zorluyor"

Bakan Yıldız, boğazlardan petrol taşımacılığının sürdürülebilir nitelikte olmadığının görüldüğünü belirtti.

"Tanker trafiği limitleri zorluyor"

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, boğazlardaki tanker trafiğinin kabul edilebilir limitleri zorlamaya başladığının ve boğazlardan petrol taşımacılığının sürdürülebilir nitelikte olmadığının görüldüğünü belirtti.

Yıldız, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmeleri sırasında, CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek'in kendisine yönelttiği sorulara, yazılı yanıt verdi.

Boğazlardaki tanker trafiğinin, kabul edilebilir limitleri zorlamaya başladığına işaret eden Yıldız, boğazlardan petrol taşımacılığının sürdürülebilir nitelikte olmadığının görüldüğünü ifade etti.

Yıldız, Karadeniz'e gelen petrol miktarının, gelecek yıllarda, Kazakistan'daki Kaşagan, Karaçağanak gibi sahaların işletime alınması, Tengiz'deki üretim seviyesinin yükseltilmesi ve Karadeniz'de petrol bulunması olasılığıyla artabileceğinin hesaplandığına dikkati çekti. Taner Yıldız, bunların, Türk boğazlarındaki trafiği de doğrudan etkileyeceğini belirterek, "Sorunun çözümünün boğazlarımızı by-pass edecek boru hatları olması çerçevesinde, özellikle Hazar coğrafyasında önümüzdeki yıllarda giderek artması öngörülen petrol üretimi de dikkate alınarak, Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattından sonra Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattı projesine odaklanılmıştır" bilgisini verdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.