10 °C

"Türk dili konuşan ülkeler yükselen güç"

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Türk dili konuşan ülkelerin dünyanın yükselen gücü olacağını söyledi.

"Türk dili konuşan ülkeler yükselen güç"

İSTANBUL - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk dili konuşan ülkeler olarak bundan sonra her türlü forumda birbirlerini desteklemeye ve katkıda bulunmaya kararlı olduklarını söyledi.

Davutoğlu, Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi kapsamında yapılan Dışişleri Bakanları toplantısı açılışında, "Bugün tarihi bir toplantı yapıyoruz. Geçen sene Nahçıvan'da alınan kararlar çerçevesinde bir işbirliği konseyi kurulmasına karar verildi ve Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreterliği İstanbul'da kurulacak" diye konuştu.

Dışişleri Bakanları olarak, bu toplantıda daha önce kararlaştırılan unsurları gözden geçireceklerini ve yarın Devlet Başkanlarına sunacaklarını belirten Davutoğlu, eğitim, kültür ve sosyal alanlarda önemli faaliyetler yapılacağını dile getirdi.

Davutoğlu, Kırgızistan'daki siyasi karışıklığa da değinerek, "Kırgızistan'da yaşadığımız olaylar hepimizi üzdü ancak her alanda dayanışma içindeyiz. Kırgızistan'a her türlü katkıyı yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Türk dili konuşan ülkelerin önümüzdeki dönemde dünyanın yükselen bir gücü olacağını vurgulayan Davutoğlu, dünyanın neresinde olursa olsun dost ve kardeş ülkelere katkı vermeye hazır olduklarını belirtti.

Dışişleri Bakanları toplantısının ardından Davutoğlu, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan Dışişleri Bakanları ile Çırağan Sarayı'nda akşam yemeği yiyecek.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.