7 °C

"Usulsüz dinleme" davası başladı

"Usulsüz dinleme" iddialarıyla 18 kişi hakkında açılan davanın görülmesine başlandı

"Usulsüz dinleme" davası başladı

"Usulsüz dinleme" iddialarıyla 17'si polis 18 kişi hakkında açılan dava başladı.  

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak'ın da arasında bulunduğu 14 sanık ile bazı müştekiler ve tarafların avukatları katılıyor. 

Hazır bulunan müştekiler arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Ali Kılıç ile Hanefi Avcı'nın avukatı Refik Ali Uçarcı da bulunuyor. 

Sanıklardan Ali Arslantaş ise Siirt Ağır Ceza Mahkemesinden görüntülü olarak duruşma salonuna bağlanıyor. 

Duruşmada hazır bulunanların tutanağa geçirilmesinin ardından sanıkların kimlik tespitlerine başlandı.  

Sanıklardan Altıparmak, kimlik tespitinde işinin sorulması üzerine Millet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı olduğunu söyledi. 

İddianamede, eski MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Taytak, eski CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin, Albay Ömer Gümüş, suç tarihinde TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) ve Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanı Mehmet Önder Yetiş, Prof. Dr. Ender Ethem Atay ve polis memuru Mustafa Boztepe ile askeri projelerde yer alan Ahmet Serdar Adalı "mağdur" olarak gösteriliyor 

CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın oğlu Erkan Bülent Haberal, Gazeteci Ahmet Şık'ın eşi Yonca Verdioğlu Şık, askeri projelerde görev alan Güner Alpaydın, Dursun İlhan Tüfekçi, Ayşe Buğu Bayazıt, Cemil Berin Erol ve Süleyman Gökhun Tanyer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanları Ali Kılıç ve Recep Cengiz ile Hanefi Avcı'nın avukatı Refik Ali Uçarcı "müşteki" olarak iddianamede yer alıyor. 

Mağdur ve müştekileri usulsüz dinlediği kaydedilen sanıklara, "askeri ve siyasi casusluk", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üyesi olmak", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ve "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek" suçlamaları yöneltiliyor.  

Dinlenen kişiler arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile TÜBİTAK İLTAREN'in, güdümlü mermilere karşı savunma projesinde yer alanların da bulunduğu bildirilen iddianamede, "ülke güvenliği itibarıyla gizli kalması gereken savunma projelerine ait bilgilerin askeri casusluk maksadıyla temin edildiğinin belirlendiği" kaydediliyor. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.