9 °C

"Yatırımcının güveni kriz öncesi düzeye döndü"

Deloitte raporuna göre, katılımcıların yüzde 59'unun yılın ikinci yarısına ilişkin beklentileri olumlu olurken, yüzde 82'si de ikinci altı ayda alım yapma beklentisi içinde.

"Yatırımcının güveni kriz öncesi düzeye döndü"

İSTANBUL - Deloitte Türkiye'nin yayımladığı "Girişim Sermayesi Güven Araştırması 2010 İkinci Yarı Yıl: 2007'ye Dönüş" raporuna göre, yatırımcıların Türkiye'ye olan güveni, kriz öncesine, araştırmanın ilk yapıldığı 2007 yılındaki düzeyine geri döndü.

Rapora göre, katılımcıların yüzde 59'unun yılın ikinci yarısına ilişkin beklentileri olumlu, yüzde 82'si de ikinci altı ayda alım yapma beklentisi içinde bulunuyor.

Batı Avrupa'da zayıflayan bankacılık sektörü nedeniyle, iyileşme sürecini doğrudan etkileyen borç yükü ile ilgili endişeler devam ederken, Türkiye'de bankaların durumunun sağlam olması, girişim sermayesinin Türkiye'ye bakışını olumlu yönde etkiliyor.

Bu doğrultuda yatırımcılar 2010'un ikinci yarısının iyi bir ekonomik performansla kapanmasını beklerken, yatırım yaptıkları şirketlerin performanslarının yükseleceğini düşünüyor.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 70'i, 2010 sonuna kadar borç finansman olanaklarında iyileşme görülmesini bekliyor, ancak yeni kaynak bulma ve finansman sağlama konusunda daha temkinli görünüyor. Yüzde 35'lik bölüm, 2010 sonuna kadar yeni kaynak bulmanın daha fazla kolaylaşacağına inanıyor.

Katılımcıların yüzde 76'sı yılın ikinci yarısında iş hacminin artmasını beklerken, yüzde 82'lik kısım 2010'un ikinci yarısında net alıcı konumunda olacağını belirtiyor.

"Önümüzdeki 12 ayda girişim sermayesi açısından hangi sektörün daha fazla fırsat sunmasının beklendiği" sorusuna, katılımcıların yüzde 35'i tüketici ürünleri, yüzde 29'u sağlık, yüzde 18'i enerji ve kaynaklar, yüzde 18'i finansal hizmetler yanıtını verdi.

Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Sorumlu Ortağı Anthony J. Wilson, araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

"Girişim sermayesi sektöründeki yatırımcıların çoğu Türkiye'nin ekonomik durumuna ve kendi şirketlerine güveniyor. Bu yılın ikinci yarısına ilişkin son derece olumlu beklentileri var. Bu ortam Türkiye'ye yatırım ve sermaye girişini hızlandırıyor. Yatırımlar açısından 2010 yılının iyi bir performansla kapanması bekleniyor."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.