Renault'ta yine anlaşma yok

Bursa'da, OYAK Renault fabrikasında ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle eylem yapan işçilerin temsilcileri ve avukatları ile şirket yetkilileri arasında yapılan görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlandı

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Renault'un Bursa'daki fabrikasında 13 gündür eylemlerini sürdüren işçilerin temsilcileri, taleplerinin kabul edilmesi istemiyle şirket yetkilileriyle bir araya geldi. Temsilciler ve avukatları, görüşme sonrası dışarı çıkarak, tesislerin otoparkında bekleyen arkadaşlarına katıldı. Dışarıdaki işçiler, onları alkışlarla karşıladı. 

Görüşmede bulunan işçi sözcüsü Ekrem Salım, otoparkta toplanan arkadaşlarına, işveren tarafından kendilerine önerilen 9 maddelik metni okudu. 

Salım, bu maddelerden ikisinin, yaşanan süreçten dolayı hiçbir çalışanın iş akdinin feshedilmeyeceği ile işçiler aleyhine savcılığa yapılan şikayetten vazgeçileceği olduğunu bildirdi. 

Tüm çalışanlara sendikal özgürlük tanınacağının da bu maddeler arasında yer aldığını ifade eden Salım, şöyle konuştu: 

"Arkadaşlar, diğer maddeler ise şöyledir. Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleri dikkate alınarak bir ay içinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacaktır. Düşük ücret alanlara daha yüksek ve daha yüksek ücret alanlara daha düşük prim olmak üzere ayrıştırma yapılacaktır ve iç kategorizasyon sistemindeki geçişleri hızlandırma üzerinde çalışılacaktır. Yapılacak iyileştirmelere mahsuben bir hafta içinde tüm çalışanlara bin lira avans ödemesi yapılacaktır. Her yıl sonunda çalışanlara kalite iş güvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primleri verilecek olup prim miktarı asgari net 600 lira olacaktır. İş yerinde çalışan ancak mevcut toplu iş sözleşmesinde dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanan sendikasız işçilerin serbest sözcü seçmeleri halinde işçi işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap kabul edilecektir ve mevcut sözcüler seçime kadar işçi işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap olacaktır. Banka maaş ödemeleri promosyonu olarak işçilere 480 lira ortalama bir prim ödemesi yapılacaktır. OYAK Renault Fabrikaları AŞ tarafından yaşanan süreçle ilgili olarak uğradığı uğrayacağı hiçbir zararla ilgili çalışanlardan hiçbir talepte bulunmayacaktır. Aynı şekilde çalışanlar da yaşanan süreçle ilgili OYAK Renault Fabrikaları AŞ aleyhine hiçbir hukuki talep ve başvuruda bulunmayacaktır." 

Salım, metni okuduktan sonra işçilere bu koşulları kabul edip etmediklerini sordu. 

İşçilerin hep bir ağızdan "Kabul etmiyoruz" demesi üzerine Salım, eyleme devam etme kararını yönetime bildireceğini dile getirdi. 

Eskişehir'de bin 32 işçi istifa etti

Öte yandan eylemlerin bir başka adresi olan, Eskişehir'in İnönü ilçesindeki Ford Otosan fabrikasında işçilerin sözcüsü İsmail Demirbaş, üye oldukları sendikadan istifa ettiklerini belirterek, "An itibarıyla bin 32 kişi Türk Metal Sendikası'ndan istifa etti. Sendikanın fabrikada hiçbir yetkisi kalmadı" dedi. 

Demirbaş, fabrika önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, Bilecik'in Bozüyük ve İnönü ilçelerinde bulunan PTT şubelerine giderek, üye oldukları sendikadan istifa etmek için "e-devlet" şifresi aldıklarını söyledi. 

Yaklaşık bin 500 kişinin fabrika alanında beklediğini ifade eden Demirbaş, şöyle konuştu: 

"Barışçıl bir eylem yapıyoruz. Bunun bu şekilde devam etmesini istiyoruz. İşçi aileleri de destek vermek amacıyla fabrikaya geldi. İdare, 'bize hep dışarı çıkın, benim arazimi kullanıyorsunuz' diyor. Ancak bize bir yer göstermiyor. Burada bin 500 kişi var ve bu insanlar evlerine gitmek istemiyor. Burada gayet barışçıl bir şekilde haklarını dile getirmek istiyorlar. Taleplerini dile getirmek istiyorlar. Dileklerimizi, taleplerimizi fabrika yönetimine iletmek istiyoruz. Ama bizimle muhatap olmuyorlar. An itibarıyla bin 32 kişi Türk Metal Sendikası'ndan istifa etti. Sendikanın fabrikada hiçbir yetkisi kalmadı." 

Öte yandan dün sabah saatlerinden itibaren fabrikada bulunan işçiler dışarı çıkamadıkları için yakınları ile tel örgünün arkasından görüşüyor. İşçilerin bazı ihtiyaçları yakınları tarafından karşılanıyor. 

Fabrikanın İnsan Kaynakları Müdürü Onur Şengül ise işçilere hitaben yaptığı konuşmada, fabrika dışında bir yer tahsis edildiğini bildirdi. 

 

Etiketler