Rus heyetten Türkiye ziyareti

Ankara ile Moskova arasındaki uçak krizinin ardından bozulan Türkiye-Rusya ilişkileri sonrası yeni bir gelişme yaşandı. Rusya Federasyonu ile Ukrayna'dan askeri heyetlerin Türkiye'ye geldiği açıklandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Genelkurmay Başkanlığından, Rusya Federasyonu ile Ukrayna'dan askeri heyetlerin, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) anlaşmaları uyarınca "değerlendirme ziyareti" gerçekleştirmek üzere Türkiye'ye geldiği bildirildi.

Rusya Federasyonu ile Ukrayna'dan askeri heyetler, AGİT Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Viyana Belgesi gereği, "Değerlendirme Ziyareti" gerçekleştirmek üzere Türkiye'ye geldi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sayfasında yer alan bilgiye göre, 3 kişiden oluşan Rusya Federasyonu Değerlendirme Ziyareti Timi, Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Viyana Belgesi gereği denetimde bulunmak üzere havayoluyla İstanbul'a geldi.

İzmir Foça'da konuşlu Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığını ziyaret edecek heyete, Türkiye'de bulundukları sürede Genelkurmay 1'inci İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Daire Silahların Kontrolü ve Doğrulama Şube Müdürlüğünde görevli 3 kişi eşlik edecek. Heyet, 30 Mart'ta Türkiye'den ayrılacak.

Ukrayna'dan gözlem uçuşu

Aynı belge kapsamında "VB-2011" denetimi için Türkiye'ye gelen 3 kişilik Ukrayna heyeti, Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı sorumluluk sahasında denetim yapacak.

AGİT Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması (AKKA) gereği, Türkiye’de AKKA Denetimi yapacak 6 kişilik Ukrayna Denetim Timi de askeri uçak ile Eskişehir'e geldi.

Ukrayna, Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında 28 Mart-01 Nisan 2016 tarihlerinde Türkiye'de bir gözlem uçuşu icra edecek.