Rus limanlarında 20 gün bekleme devri bitiyor

Novorossiysk civarındaki bir limanda başlatılacak Basitleştirilmiş Gümrük Hattı uygulamasıyla Türkiye'den denizyoluyla limana gelen ihraç ürünleri, ek kontrollere tabi tutulmayacak, Referans Fiyat uygulamasından da muaf olacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 

 
Aysel YÜCEL
 
İSTANBUL - Türkiye ile Rusya arasında geçtiğimiz mayıs ayında karayolunda başlatılan  basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) uygulaması yoğun talep üzerine denize taşınıyor. Nisan
sonunda Novorossiysk yakınlarındaki bir limanda devreye sokulacak sistemle Türkiye'den taşınan ihraç ürünleri, limanda beklemeden gümrüğü aşacak, çeşitli gümrük ücretlerinden muaf tutulacak.
 
Favor Trans tek yetkili firma olarak, Rus limanına gidecek malları Rusya Federal Gümrük İdaresi adına Türkiye'den kontrol edecek, evrak işlemlerini tamamlayacak. Böylece ihraç ürünleri, Rusya'da ikinci bir kontrolden geçmeyecek. Sistemin deniz taşımacılığında maliyetleri önemli oranda düşüreceğini ve malın teslimat süresini hızlandıracağını vurgulayan Favor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, "Bürokratik işlemler yüzünden 20 gün Rus limanında bekletilen konteynerler vardı. BGH ile bu konteynerler bir günde gümrükten geçebilecek" dedi.
 
Karayolunda ise BGH sisteminin uygulanacağı gümrük sayısı 3'e çıkarılacak. Geçtiğimiz yıl BGH üzerinden Rusya'ya 150 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu yıl ise en az 700 milyon dolarlık ihracatın bu sistem üzerinden yapılması hedefleniyor. Mayıs 2012'de Rus ve Türk hükümetleri arasında iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi ve kayıt dışı ekonominin en aza indirilmesi için Moskova sınır kapısında Basitleştirilmiş Gümrük Hattı sistemi kurulmuştu. Bu kapsamda Türk taşımacılık şirketi Favor Trans tek yetkili olarak, Rusya'ya giden malları, Rusya Federal Gümrük İdaresi adına Türkiye'den kontrol etmeye başladı. Favor Trans, BGH kapsamında Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilecek her türlü malın veri giriş işlemlerinin yapılması, denetimi, paketlenmesi, etiketlenmesi, belgelenmesi, sevk zincirinin takip edilmesini sağlıyor. Rusya'ya yönelik kayıt dışı ticareti de azaltan uygulama ile bürokratik işlemler nedeniyle TIR'ların günlerce hatta haftalarca sınır kapısında bekletilmesinin de büyük oranda önüne geçildi. Hattı kullananlar Referans Fiyat uygulamasından da muaf tutuluyor, böylece maliyet avantajı yakalıyor.
 
'Mallar ucuza ve zamanında teslim edilecek'
 
Sistem şimdi ise limanlarda devreye alınıyor. Fovor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, "Artık deniz taşımacılığı yapan firmalar da Basitleştirilmiş Gümrük Hattı uygulamasından  yararlanabilecek. Böylece konteynerler artık haftalarca Rus limanında beklemeyecek, ayrıca firmalar, uygulamanın sunduğu maliyet  avantajından yararlanabilecek, daha az vergi ödeyecek" dedi. Bu hizmetten yararlanan ihracatçının malını zamanında teslim edeceği gibi maliyetlerini de kontrol altına alacağını vurgulayan Dinçşahin şöyle konuştu: "Bugüne kadar denizyoluyla Rus limanlarına gelen mallar bürokratik işlemler nedeniyle 20 güne kadar bekletilebiliyorlardı.
 
Malın zamanında teslim edilememesi hem taşımacıya hem ihracatçıya büyük sıkıntılar doğuruyordu. Ayrıca mallara Genel Referans Fiyatı uygulandığı için yüksek vergiler ödüyorlardı. Şimdi ise hattı kullananlar referans fiyat uygulamasından muaf olacağı için yüzde 10 daha az vergi ödeyecek." Dinçşahin, sistemin ilk etapta Novorossiysk yakınlarındaki bir limanda uygulanacağını ancak, talebe göre BGH sisteminin yeni limanlara da taşınabileceğini söyledi.
 
Karada BGH uygulanan kapı sayısı 3'e çıkıyor
 
Şu ana kadar sadece Moskova'daki bir kara terminalinde uygulanan BGH sistemi, karadaki iki sınır kapısında daha hizmete alınacak. Dinçşahin, sisteme yoğun talep olduğu için iki ülke  etkililerinin, BGH'nin uygulandığı sınır kapısı sayısını artırma kararı aldıklarını söyledi. BGH'nin farklı noktalarda uygulanmasının sistemden faydalananlara ekstra bir avantaj getireceğini ifade eden Dinçşahin, "Çünkü hizmet tek bir limanın tekelindeydi ve fiyatları onlar belirliyordu. Şimdi ise BGH'nin uygulandığı yerlerin sayısı artacağı için tekel ortadan kalkacak, hem terminal hem de brokerlik ücretleri düşecek" dedi. 
 
150 milyon $'ı geçti hedef 700 milyon $
 
2013'te ise Rusya yönüne yapılan kayıtlı ve kayıtsız ihracatın yüzde 10'luk bölümünün  basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) üzerinden geçmesini hedeflediklerini aktaran Dinçşahin, şu açıklamalarda bulundu: "Şu anda Türkiye'den Rusya'ya yıllık 7 milyar dolar kayıtlı ticaret var. Biz bunun 2013 sonuna kadar yüzde 10'unu yani 700 milyon dolarını BGH üzerinden taşımayı hedefliyoruz. Bir o kadar da kayıtsız ticaret olduğu tahmin ediliyor. Bunun da yüzde 10'nunu bu sisteme dahil etmeyi planlıyoruz. Bizim ana hedeflerimizden biri de kayıt altında olmayan dış ticareti kayıtlı hale çevirmek. Geçtiğimiz yıl BGH üzerinden 150 milyon dolarlık ticaret yapılmasını hedeflemiştik, hedefimizi aşarak 170 milyon dolara ulaştık. Bu rakamlar katlanarak artacak."
 
Favor Trans yatırım atağına geçiyor
 
Favor Trans, BGH'nin Türkiye'deki tek yetkili firması olmasının yanı sıra sahip olduğu R2 belgesi ile kara, deniz ve hava taşımacılığı ile depolama hizmeti veriyor. Favor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, şirket olarak hızlı bir değişim sürecinde olduklarını vurguladı. Yeni yatırımlara hazırlandıklarını belirten Dinçşahin, özellikle depolama alanında ve yeni araç alımında ciddi atılımlar yapacaklarını söyledi. Dinçşahin, şirketin yeni yatırım planlarına yönelik şu açıklamalarda bulundu: "BGH sorumluluğumuzdan dolayı yeni araç alımlarımızı erteledik. Ancak bu yatırım planımızı 2013 sonunda tekrar değerlendireceğiz. Antrepoculuk alanında da gelişmek istiyoruz. 2 bin 500 m2'lik alanımız var bunu daha da büyütmek istiyoruz. Bu alanda ilk etapta yüzde 100 büyüme hedefliyoruz ve devamı da gelecek. Zamanın getrmiş olduğu farklı lojistik çözümler var. Bunlara da ayak uyduracak yatırımlar yapacağız. Demiryolları da ilgi alanlarımız içerisinde, serbestleşmeyi bekliyoruz. Lojistiğin tüm gerekliliğini yapacağız."
 
Dinçşahin ayrıca, Rusya ve çevresindeki ülkelerden ortaklık ve satın alma teklifleri aldıklarını, bu coğrafyadan şirketlerine yoğun ilgi olduğu bilgisini de verdi. Dinçşahin, "BGH sorumluluğumuzun bilincindeyiz, öncelikle bu misyonumuzu tamamlamak istiyoruz. Daha sonra ise her büyümek isteyen şirket gibi biz de bu teklifleri değerlendirebiliriz" dedi.
 
Basitleştirilmiş Gümrük Hattı'nın avantajları
 
Mallar güvenli ve zamanında teslim ediliyor
 
Sevkıyattan  önce bilgi sahibi olunuyor
 
Türk ihracatçı Referans Fiyat uygulamasından muaf tutuluyor
 
İhracatçının  maliyetleri düşüyor, rekabet gücü artıyor