11 °C

Rusya, koster filosu liderliğimizi alabilir

Bakan Yıldırım, "Koster filosu için proje geliştirmemiz lazım" dedi.

Rusya, koster filosu liderliğimizi alabilir

İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen "Gemi İnşa Sanayii: Dünyadaki Eğilimler ve Türkiye" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, denizciliğimizin mutlaka gelecek dönem için stratejik alan olarak seçilmesi ve buna yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Gemi inşa sanayi sektörünün gelişimini anlatan Yıldırım, Türkiye'nin 2009 itibariyle 15 milyon 228 bin DWT'lik filoya sahip olduğunu, krizin taşımacılık sektörünü, özellikle de deniz ticaretini çok ciddi etkilediğini söyledi.

Gemi inşada dünyada Çin'in ilk sırada yer aldığını, bu ülkeyi Güney Kore ve Japonya'nın izlediğini belirten Yıldırım, Türkiye'nin ise bu alanda 8. sırada, gemi sayısı açısından da 6. sırada bulunduğunu hatırlattı.

Yük navlunlarının değişimini gösteren diyagrama işaret eden Yıldırım, bu konudaki endeksin kriz öncesinde tarihi bir rekora ulaştığını, kriz sonrasında ise ciddi oranda düşerek eksi 660'lar seviyesine indiğini kaydederek, "Bundan ne anlayacağız? Deniz ticareti azalmış değil, göçmüş. Mesela 2008'de 150 bin DWT ve üzeri gemilerin günlük kiraları 300 bin dolara kadar çıkmıştı. Sonra bunlar çok kısa sürede 1.500 dolara kadar düştü. Şimdi biraz toparlanma var" şeklinde konuştu.

Koster filosu için acilen proje geliştirmeliyiz

Binali Yıldırım, gemi inşa ve bakım onarımı aktif büyüklüğünün 2006'da 2,5 milyar liradan 2008'de 5,1 milyar liraya yükseldiğini, ihracatın 2008'de tavan yaptığını ve 2,6 milyar doların üzerine çıktığını, 2009'un ise ihracatta krize rağmen kötü olmayan bir rakamla kapatıldığını söyledi.

Türk koster filosunun güçlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını, Türkiye'nin uzun yıllardan beri koster filosunda Akdeniz'de lider olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Eğer çalışma yapılmazsa bu liderliği bir süre sonra sona erecek. Rusya bu liderliği elimizden alabilir. Koster filosu için acilen iş yapmamız, proje geliştirmemiz lazım" dedi.

Krizde kamudan 2 milyar liranın üzerinde 65 parça gemiden oluşan sipariş aktarıldığına işaret eden Yıldırım, bunun bir anlamda çok kötü bir zamanda sektöre "can suyu" özelliği taşıdığını vurguladı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.