13 °C

Rüzgar gülü elektrik üretecek

Bursa'da üç yıl önce kurulan atıl durumda kalan rüzgar gülü, yönetmelikte yapılan değişiklik sayesinde elektrik üretmeye başlayacak.

Rüzgar gülü elektrik üretecek

YENİŞEHİR - Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Akbıyık Köyü'nde kurulan ancak "50 KW altı rüzgar gülleriyle üretim yapılamaz" yönetmeliği gereği atıl durumda kalan rüzgar gülü, yönetmelikte yapılan değişiklik sayesinde 2,5 yıllık bekleyişin ardından üretim yapmaya başlayacak.

Akbıyık Köyü Muhtarı Mustafa Çiçek, köyün elektriğinin rüzgar gülü ile karşılanması fikrinin 2004 yılında içme suyu şebekesinin elektriğinin kesilmesiyle ortaya çıktığını söyledi.

Köylülerin, içme suyu taşıyan şebekenin elektriğinin kesilmesiyle 5 yıl büyük sıkıntı yaşadığını anlatan Çiçek, Akbıyıklar Kültür ve Dayanışma Derneği ve köy muhtarlığı olarak araştırma içine girdiklerini, yaptıkları çalışmanın ardından elektrik üretimi yapan rüzgar gülü satan bir firma ile irtibata geçtiklerini kaydetti.

Firmanın kısa sürede kendileriyle temasa geçerek dönemin Yenişehir Kaymakamı Yücel Yavuz ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Altuntaş ile görüştüğünü ifade eden Çiçek, yapılan ölçümlerin ardından yeterli rüzgar olduğunun tespit edilmesi sonrası rüzgar gülünün köyün yanındaki bir tepeye yapıldığını bildirdi.

Çiçek, 210 bin liraya mal olan 50 KW elektrik üretebilen 7 metre yüksekliğinde kanat genişliği 7,5 metre olan rüzgar gülünün 2009 Şubat ayında üretime hazır hale geldiğini ancak bu kez de "Yenilenebilir Enerji Yönetmeliği"ne takıldığını belirtti.

O dönemdeki yönetmeliğin rüzgar güllerinin en az 500 KW gücünde olmasını öngördüğünü anlatan Çiçek, "O yönetmeliğe göre rüzgar gülüyle 500 KW altında enerji üretmesi mümkün değildi. Yönetmelik 2010 yılında değişti. Artık 2009 yılında tamamlanan rüzgar gülünün elektrik üretmesi için bir engel kalmadı" dedi.

Çiçek, su sıkıntısı nedeniyle köylerinden ciddi anlamda göç yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

"Rüzgar gülü çalıştıktan sonra yer altından sondaj ile elektrik ücreti ödemeden su çıkarabileceğiz. Fazla üretilen elektrik UEDAŞ'a satılacak, gelir köy muhtarlığa kalacaktır. Ayrıca çıkarılacak su sayesinde 2 ile 3 bin dönüm arazide sulu tarım yapılacak. Bu, köyümüz için bulunmaz bir nimet."

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.