7 °C

Sağlık çalışanları, iki gün iş bırakacaklar

Çalışanlar, yatan ve acil hastalar dışında kimseye sağlık hizmeti vermeyecekler.

Sağlık çalışanları, iki gün iş bırakacaklar

İSTANBUL - Sağlık çalışanları, iş, gelir ve can güvencesi taleplerini dile getirmek için yarın ve 20 Nisan Çarşamba günü hizmet üretmeyeceklerini açıkladı.

İstanbul Tabip Odası, SES İstanbul Şubeleri ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikasından yapılan yazılı açıklamada, sağlık çalışanlarının, sosyal ve ekonomik şartlarının iyileştirilmesi, vatandaşların nitelikli sağlık hizmetinden faydalanabilmesi ile ilgili taleplerini kamuoyuna ve hükümete iletmek için 2 günlük hizmet üretmeme eylemi gerçekleştirecekleri bildirildi.

Eylem ile ilgili bilgi veren İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, sağlık sektöründeki sıkıntıları kamuoyu ile paylaşmak ve hükümete duyurabilmek için yarın ve 20 Nisan'da hizmet sunamayacaklarını ifade ederek, "Yasal olarak bir grev olmasa da ülkemizde yaşanan sağlık sorununa demokratik bir tepki göstermek amacıyla hizmet üretiminden gelen gücümüzü kullanarak, iki gün çalışmayacağız" dedi.

Yatan ve acil hastalar dışında hizmet yok

İki günlük eylem kapsamında, yarın İstanbul Tıp Fakültesi Temel Bilimler Binası önü ve Haydarpaşa Numune Hastanesi bahçesine "Görev Çadırı" kurulacağı, İstanbul Tıp Fakültesinde gerçekleştirilecek merkezi basın açıklamasının ardından, sağlık çalışanları önce Cerrahpaşa'ya daha sonra Haseki'ye yürüyüş gerçekleştirileceği bildirildi.

Sağlık çalışanlarının 20 Nisan tarihinde ise Haydarpaşa Numune Hastanesinden Kadıköy Meydanı'na bir yürüyüş yapacağı açıklandı.

İki günlük iş bırakma eylemi sırasında, yatan ve acil hastalar dışında kimseye sağlık hizmeti verilmeyeceği kaydedildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.