Sakık'ın sorusu gerginlik yarattı

Genel Kurulu'da, bedelli askerlik düzenlemelerini içeren tasarı görüşmelerinde BDP'li Sırrı Sakık'ın, "24 Ekim Hakkari'de 36 PKK'lı militan öldürüldü. Hangi silahlar kullanıldı ki 36 gündür aileler çocuklarına teşhis edemiyorlar" sorusu tansiyonu yükseltt

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda, bedelli askerlik düzenlemelerini içeren tasarı görüşmelerinde BDP'li Sırrı Sakık'ın, "24 Ekim Hakkari'de 36 PKK'lı militan öldürüldü. Hangi silahlar kullanıldı ki 36 gündür aileler çocuklarına teşhis edemiyorlar" sorusu tansiyonu yükseltti.

Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin ardından milletvekilleri sorularını yöneltti.

BDP'li Sırrı Sakık, "24 Ekim'de Hakkari Kazanovasında 36 PKK'lı militan öldürüldü. Ölümden sonra bunlar Malatya Adli Tıp Kurumuna sevk edildiler ama halen 36 gün olmasına rağmen orada kullanılan silahlardan dolayı. Bu ülkenin sorunu. Tarafsız olun" dedi. Sakık'ın, Sadık Yakut'un uyarısı üzerine, "Uyarsan ne olur, ayıptır be. Hangi silahlar kullanıldı ki 36 gündür aileler çocuklarına teşhis edemiyorlar. Savaşın da bir kuralı, ahlakı olmalıdır" sözleri salonda gerginlik yarattı.

Meclis başkanvekili Yakut, uyardı

Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Sırrı Sakık'ı uyardı ve "Konuyla ilgili soru sorma hakkınız var. Sizi uyarıyorum. Konuyla ilgili soracaksınız. Konu dışına çıkarsanız müdahale edeceğim. Var böyle hakkım. Ben İçtüzük hükümlerini uyguluyorum. 24 tane Türk askeri şehit edilirken hangi ahlak varsa Türk askeri, iç hukukun ve uluslararası hukukun verdiği ölçüler içerisinde teröristle mücadelesini yapar" dedi.

BDP'li Hasip Kaplan'ın da itiraz etmesi üzerine Yakut, "Ben tarafım. Devlet tarafıyım. Çok net söylüyorum" dedi.

Milli Savunma Bakanı: Alnında PKK'lı yazıyor mu?

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da "Öncelikle bu terör örgütü üyeliğinden kovuşturma tabi tutulanlar da bundan faydalanacak mıdır?" diye sordu.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Savuna Bakanı İsmet Yılmaz, bu yasadan suç işleyenlerin yararlanıp yararlanmayacağına ilişkin soruya, "Ceza kovuşturmasına tabi tutulanlar farklı husus, bu yasada ne diyoruz, 30 yaşından gün almış olanlar. Alnında yazıyor mu PKK'lı olduğu. O ayrı. Bu yasanın şartlarını taşıyanlar bu ülkenin vatandaşı olan bu yasada belirtilen şartları taşıyan herkes bu yasadan faydalanır" dedi.

Milli Savuna Bakanı, yasadan yararlanacakların sayısının yaklaşık 460 bin civarında olduğunu da söyledi.

Sırrı Sakık'ın sorusuna yanıt verdi

Sırrı Sakık'ın sorusuna yanıt veren Milli Savuna Bakanı, "Bu ülkenin insanı hiç ölmesin. Siz elinizde silahla Almanya'nın dağlarında dolaşabilir misiniz, Amerika'nın dağlarında dolaşabilir misiniz, oralarda dolaşamıyorsanız da Türkiye'nin dağlarında nasıl dolaşırsın" dedi.

Vekil çocukları yararlanacak mı?

"Buradaki milletvekillerinden üçüncü dereceye kadar olanlardan kaç kişi faydalanacak diye bir soru var" diyen Milli Savunma Bakanı, "Buna insaf demek lazım. Bu parlamentonun değerini düşünmek demektir. Bunun içinde siz de varsınız, biz de varız. Biz şimdi bütün milletvekillerine sorduk mu sizin evladınız kaç yaşında, 30 yaşında askerlik çağına gelmemiş, gitmemiş olan var mı diye sorduk mu, böyle bir şeyi yaparsak ayıp olurdu" dedi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir