Samsun limanı Mersin'e bağlanacak

TCDD Genel Müdürü Apaydın, yük taşımacılığında 65 kilometre olan hızın 120 kilometre seviyesine çıkarılacağını ayrıca Samsun limanının demiryolu ile Mersin ve İskenderun limanlarına bağlanacağını söyledi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi AŞ'de (TÜDEMSAŞ) incelemelerde bulunmak için gittiği Sivas'ta, demiryolu yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Apaydın, "2023'te hedefimiz, mevcut şebekemizi 25 bin kilometreye çıkarmak. 2035 hedeflerimizde de bu 30 bin kilometreleri geçecek." diye konuştu.

Apaydın, şu an önemli projeler yürüttüklerini aktararak, "Şu anda hem sinyalizasyon hem de elektrifikasyon anlamında yaklaşık 11 bin kilometre hattımız var. Bu hattımızın yüzde 95'ini yeniledik. Şu anda elektrifikasyon Kayaş'tan Çetinkaya'ya kadar, Sivas'ı da geçen elektrifikasyon projemiz bu yıl içerisinde devreye alınacak. Samsun-Sivas hattında altyapı rehabilitasyonu ve sinyalizasyon çalışmalarımız devam ediyor. Şebekemizde, 2017-2018 yılı içerisinde hem elektrikli hem sinyali hatlarımız yüzde 60-70'li seviyelere gelecek. Yol yenilemelerimizi de 2018'de bitiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Yük taşımacılığında hız artıyor

Bu yıl yeni projelere başlayacaklarını dile getiren Apaydın, "Bursa'da kalan ihalelerimiz vardı onlar devam ediyor. İzmir'de şu anda iki kesimde projelerimizin yapım çalışmasına başlandı, diğer iki kesimde de bir ay içerisinde çalışmalarımız devam edecek. Konya, Karaman, Ereğli, Ulukışla, Adana, Mersin hattında özellikle Karaman ve Ereğli kesiminde çalışmalarımız başladı. Adana-Toprakkale, Gaziantep arasındaki iki kesimde çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca bundan sonra yük hızlarımız 65 kilometreden 100-120 kilometreye çıkacak. Konvansiyonel hatlarımızdaki hızlarımız da 160-200 kilometreye çıkacak. Böylece hem yük hem yolcu taşımacılığında çok daha yüksek hızlarda hizmet verebilir bir kuruluş haline geleceğiz." diye konuştu.

Karadeniz limanları Akdeniz'e bağlanacak

Akdeniz ve Karadeniz'in hızlı trenle bağlanmasıyla ilgili de bilgi veren Apaydın, "Karadeniz'le ilgili özellikle Samsun, Çorum, Amasya, Kırşehir, Aksaray üzerinden Adana, Mersin'e bağlanan bir hızlı tren çalışmamız var. Proje çalışmalarının bir kısmı 2017'nin sonunda bir kısmı da 2018'de bitiyor. Bu, kuzey-güney koridoru için önemli bir arter olacak. Samsun limanı, hem Mersin hem de İskenderun limanına bağlanmış olacak." dedi.

Etiketler