10 °C

Sanayicinin KOBİ'sine karşı tarımın TOBİ'si var

Ziraat Bankası ile Damızlık Süt Sığırcıları Merkez Birliği ve Sivas Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında protokol imzalandı.

Sanayicinin KOBİ'sine karşı tarımın TOBİ'si var

SİVAS - Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Tarımsal Orta ve Büyük İşletmelerin (TOBİ) oluşturulmasının önemine değinerek, "Güçlerimizi birleştirmemiz gerektiğine inanıyoruz ve küçük işletmelerin bir araya gelerek orta büyüklükte işletmeler, orta büyüklükteki işletmelerin de büyük işletmeler haline gelmesini istiyoruz. Buna da TOBİ adını verdik" dedi.

Ziraat Bankası ile Damızlık Süt Sığırcıları Merkez Birliği ve Sivas Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda yapılan 2 ayrı protokolün imza törenine katılan Çağlar, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de tarımın kabuk değiştirdiğini belirterek, bu değişimin biraz daha hızlı ve büyük volümlü olmasını arzu ettiklerini söyledi.

Çiftçiye verilen desteklerin önemini vurgulayan Çağlar, "Sanayicinin KOBİ'sine karşı tarımın TOBİ'si dediğimiz bir kavramımız var, bizim geliştirdiğimiz bir kavram bu. Bu kavramın içini doldurmak istiyoruz" diye konuştu.

Bu kavramı açıklayan Çağlar, "Artık küçük işlerimizi küçük olarak yapmayalım. Bu sanayide de, ticarette de, tarımda da özellikle böyle olmalı diye düşünüyoruz. Güç birliği yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Güçlerimizi birleştirmemiz gerektiğine inanıyoruz ve küçük işletmelerin bir araya gelerek orta büyüklükteki işletmeler, orta büyüklükteki işletmelerin de büyük işletmeler haline gelmesini istiyoruz. Buna da TOBİ adını verdik" ifadelerini kullandı.

Tarımın bütün yükünün Türk köylüsünün üzerine bırakılmayacak kadar ağır bir yük olduğunu bildiklerini ifade eden Çağlar, dolasıyla odalara, birliklere, tarımla ilgili tüm teşkilatlara ve kendilerine çok ciddi sorumluluklar ve görevler düştüğünü belirterek, "Bu sorumluluğumuzun bilinci içerisinde bugüne kadar çok önemli şeylere imza attık" dedi.

İmzalanan protokollerle Ziraat Bankası'nın Sivas Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği üyelerine avantajlı kredi kullanma imkanı tanıyacağı, Damızlık Süt Sığırcılığı Birliklerinin üyelerine de süt sığırı satın almaları için maddi teminatsız, kefaletle ve destekleme ödemelerinin temliki karşılığında uygun koşullarda kredi kullanma fırsatı sunacağı kaydedildi.

Sivas'taki 3 yeni şube açıldı

Öte yandan Ziraat Bankası'nın Sivas'taki 3 yeni şubesi, törenle açıldı.

Bankanın yeni açılan şubelerinden Dört Eylül'de düzenlenen törene katılan Sivas Valisi Ali Kolat, kentte böyle güzel hizmetlere vesile oldukları için Ziraat Bankası yöneticilerine teşekkür ederek, "Bu da Sivas'ta bir canlanmanın, hareketlenmenin olduğunu da gösteriyor. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Karslı da burada diğer iki yeni şubeleriyle beraber yepyeni şubelerinin açılışını yaptıklarını söyledi. Sivas'a 3 şube birden kazandırmanın mutluluğu içinde olduklarını ifade eden Karslı, "Bu mutluluğu sizlerle beraber paylaşacağız inşallah. Hepinize çok teşekkürler" dedi.

Daha sonra kurdele kesilerek Dört Eylül, Kongre ve Kümbet şubelerinin açılışı yapıldı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.