SBS başvuruları tarihleri belli oldu

İlköğretim 8. sınıf öğrencileri Seviye Belirleme Sınavı'na 5-23 Mart arası başvuru yapabilecekler.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Bugün hizmete giren Alo 147 çağrı merkezini ilk arayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Seviye Belirleme Sınavlarına başvuruların ne zaman yapılacağını sordu. Dinçer'e, başvuruların 5-23 Mart 2012 tarihlerinde alınacağı bilgisi verildi.

Dinçer, makamındaki telefonla bugün hizmete giren Alo 147'yi arayarak sorularına cevap istedi. Telefonu açan personele ismini söylemeyen Dinçer'in ilk sorusu, ilköğretim 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) başvuru tarihlerine ilişkin oldu. Dinçer, personelden 5-23 Mart 2012 tarihleri arasında SBS'ye başvurulacağı yanıtını aldı.

Ömer Dinçer, "Bulunduğumuz yerden veya okullardan başvuru yapma şansımız olacak mı, yoksa okuduğumuz okuldan mı yapacağız?" sorusunu yönelterek, ardından Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıf Bankası'na 10 TL yatırılarak başvurunun yapılabileceğini söyledi.

FATİH Projesi'ni sordu

Bir başka soru daha sormak isteyen Dinçer, "Ben Van'ın Gürpınar ilçesinden arıyorum sizi. Acaba oraya FATİH Projesiyle ilgili çalışmalar ne zaman gelecek, bir bilginiz var mı?" sorusunu sordu.

Personelden, projenin bazı pilot illerde uygulandığını ve kademeli olarak diğer sınıflarda da uygulanacağı cevabını alan Dinçer, "Önümüzdeki eğitim döneminden itibaren tüm Türkiye'ye yaygınlaşacak, en azından ortaöğretimde, diye bir bilgim var benim" dedi.

Sorular en fazla 72 saatte cevap bulacak

Çağrı merkezinde görev alan personel arasında, Van'daki depremden zarar gören vatandaşlar da görev alıyor.

Lisans, lise, ortaöğretim ve önlisans mezunu olan personele eğitim uzmanları tarafından 80 saatlik, iletişim, kriz yönetim becerisi, konuşma teknikleri, MEB'in tanıtımı konularında eğitim verildi.

Aynı eğitim, Bakanlık ile milli eğitim müdürlüklerinde çalışan halkla ilişkiler temsilcilerine de verildi.

Çağrı merkezinde görev yapan personel, eğer gelen çağrıda daha detaylı bilgi talep ediliyorsa soruyu alarak yetkili kişiye bildirecek. Cevaplar en fazla 72 saatte tamamlanarak, arayan kişiye SMS, e-mail veya telefon yoluyla ulaştırılacak.

(AA)

 

Etiketler