24 °C

'Seçim barajı indirilebilir'

Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileri ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, "Yüzde 10 seçim barajı konuşulur, indirilebilir, çünkü bu cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde artık model değiştiği için parti gruplarından ziyade, milletvekilleri ön plana çıkıyor." dedi.

'Seçim barajı indirilebilir'

Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileri ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İsviçrede Cumhurbaşkanı'ı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan pankart için "Kabul edilebilir bir şey değil. Bu, tamamen suçtur. Türkiye, diplomatik yollardan yapılması gerekeni yapmıştır. Zannediyorum onlar da soruşturma başlattılar" diyen Yıldırım, Avrupa ile ilişkilere değinerek, "Avrupa'yı toptancı usulle değerlendirmek yanlış olur. Bazı ülkeler daha makul, bazı ülkeler ise maalesef olumsuz bir tutum içerisindeler. 'Bütün Avrupa bize karşı' şeklinde değerlendirmek hata olur." dedi.

Yıldırım, MHP'li muhaliflerin toplantılarında çıkan olaylara ilişkin, "Tabii orada MHP'nin kendi bünyesinde olan bir sorun. Olmamasını tercih ederiz ama bu da bir sonuç, bir vaka. Biz İçişleri Bakanlığımıza kesin talimat verdik. Her türlü programı kim yapmak istiyorsa, muhalif, müzahir, kim olursa olsun, yer temini konusunda herhangi bir kısıtlama olmayacak. Ayrıca toplantının genel asayişini, toplantının yapılmasını engelleyici faaliyetlere de müsamaha gösterilmeyecek. Bunlar çok net bir şekilde söylendi." yorumunda bulundu.

Arif Erdem ve Hakan Şükür'ün GS üyeliğinden çıkarılmasına da değinen Yıldırım, "Her camiada yanlış adamlar olabilir. Galatasaray camiası yıllarca yüzümüzü ağartmış bir kulüptür. Dolayısıyla buradaki birtakım kişilerin, birtakım marjinal, muhalif grupların yaptığı yanlışları, çiğlikleri kulübe, 100 yıllık mazisi olan kulübe mal etmek haksızlık olur." şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım seçim barajıyla ilgili olarak da "Yüzde 10 seçim barajı konuşulur, indirilebilir bu seçim barajı. Çünkü bu cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde artık model değiştiği için parti gruplarından ziyade, milletvekilleri ön plana çıkıyor. Bu esnetilebilir, partilerle konuşmak lazım." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap