31 °C

Şehit Binbaşı son yolculuğuna uğurlandı

Muş Malazgirt'te, silahlı saldırıda şehit edilen İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın cenazesi, memleketi Amasya'da toprağa verildi

Şehit Binbaşı son yolculuğuna uğurlandı

Sabah saatlerinde Muş'a getirilen şehit Binbaşı Kulaksız'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, Muş Devlet Hastanesi morgunda yapılan otopsinin ardından İl Jandarma Komutanlığına götürüldü.

Kulaksız'ın naaşı, İl Jandarma Komutanlığı önündeki tören alanına getirilirken, saldırıda yaralanan eşi Sibel Kulaksız ile babasının şapkasını giyen kızı İrem'in asker selamı vermesi katılımcıları duygulandırdı.

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, şehit Binbaşı Kulaksız'a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı ve yaralı eşine şifa dileğinde bulunarak, şehitlik mertebesinin en yüksek mertebe olduğunu söyledi.

"Bu topraklarda, Çanakkale ya da Sarıkamış'ta canlarını verenlerle bugün Binbaşı Arslan kardeşimiz aynı makamdadır" diyen Büyükersoy, dinen şehitlik mertebesinin rütbelerin en üstünde bulunduğunu, Arslan binbaşının da rütbelerin en yücesine ulaştığını ifade etti.

'Gönlünde insan sevgisi bulunan bir komutan'

Büyükersoy, Binbaşı Arslan'ın görevini yaparken herkesi kucaklayan, gönlünde insan sevgisi bulunan bir komutan olduğunu bildirerek, şöyle konuştu:

"Kendisini kalleşçe şehit eden eşkıyaya karşı, 'Malazgirt halkının iş yerleri, çocuklarının okulu yakılmasın, Kürt kardeşinin kızı ve oğlu hiç uğruna dağa kaçırılmasın' diye gecesini gündüzüne katarak çalıştı. Peki ya onu şehit edenler. Ne yaptıklarını biliyorlar mı? Kime hizmet ediyorlar, kimin maşaları, ne uğruna şeytanca cinayetler işliyorlar? Şimdi ülkemizde vatandaşlarımız arasında ayrımcılık var mı? Kimin kimden farkı var? Şimdi geçmişin hatalarını telafi etmiş bir Türkiye bulunmaktadır. Şimdi daha güçlü, daha kuvvetli, şefkatli ve aynı zamanda kudretli bir Türkiye var. Birlikte yaşam kültürünü ve kardeşlik hukukunu geliştirmiş bir Türkiye var. Onun için hiç kimse korkmasın.

Bu ülke gücünü milletten, geliştirdiği kardeşlik hukuku ve birlikte yaşam kültüründen alıyor. Onun için bölünmeyecek, parçalanmayacak ve ilelebet yaşayacaktır. Diğer tarafta ise takvimi ya da saati takılıp kalmış şeytanca tuzaklar kuran, halkına zulmeden, haraç isteyen, çocukların okullarını, istikbalini yakıp yıkan, kimlere maşa olduğunu bilmeyen bir terör örgütü var. Tabii bir de terör örgütüyle mesafe koyamayan, onunla el ele gönül gönüle diz dize olanlar ve bu birlikteliklerini maalesef inkar etmeyenler var. Ey halkımız onları iyi tanıyın. Biz sizden elinizle kolunuzla bir şeyler yapmanızı beklemiyoruz. Devlet üstüne düşeni şüphesiz yapacaktır ve yapmaya devam ediyor. Onlara siz de kalbinizle buğzedin. Onlar bunu çoktan hak ettiler." 

Şehidin tabutuna sarılan eşi Sibel Kulaksız da salavatlar eşliğinde, "Benim Aslan'ım şehit oldu. Peygamber efendimizin yanına gitti. Ne güzel bir mertebeye ulaştı. Benim Arslan'ım, adı gibi Peygamberimizin yanında şimdi. Rabbim herkese nasip etsin. Hiçbir düşmanımı güldürmeyeceğim, gülemeyecekler" ifadelerini kullandı.

'Gözün arkada kalmasın şehidim'

"Senin gibi Arslanlar çok gelecek" diyen Kulaksız, şunları kaydetti:

"O benim Arslanım, bütün milletin, vatanın Arslanı. Ezanlar susmayacak, Allah'ım sen onu en güzel mekanına aldın. Peygamberimizin şefaatine, yanına aldın. Ruhu şad olsun şehidimin. Gözün arkada kalmasın şehidim, kanın yerde kalmaz. Bir Arslan gider bin Arslan gelir. Sen hep Arslan oldun. Devletine çalıştın aslanın da aslanı oldun. Yiğidim benim. Bir abin şehit oldu. Sen de şehitsin. Allah'ım günahlarımızı affetsin. Kocam asla ağlamamı istemezdi. Ona şehitlik yakışırdı. Şehidim şad olsun."

Muş Havaalanına götürülen Binbaşı Arslan Kulaksız'ın cenazesi, askeri uçakla memleketi Amasya'ya gönderildi.

Malazgirt ilçesinde 2 yıldır görev yapan Kulaksız'ın, Burak (20) ve İrem (15) adında iki çocuğu bulunduğu, oğlu Burak'ın İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi olduğu öğrenildi. 

Törene Van Valisi İbrahim Taşyapan, Bitlis Valisi Orhan Öztürk, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Elazığ 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar, Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Çardakcı, Bingöl 49'uncu Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün, Muş İl Jandarma Komutanı Pilot Kurmay Albay Osman Nuri Çevik, Muş Emniyet Müdürü Ahmet Cemal Çalışkan ile siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Memleketi Amasya'da toprağa verildi

Muşta'daki törenin ardından Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığına getirilen şehit Kulaksız'ın cenazesi, baba evinde helallik alınmasının ardından, Cumhuriyet Meydanı'na getirildi.  Meydandaki törenin ardından şehidin naaşı, Dönertaş Camisi'nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Hava Şehitliği Kabristanlığına defnedildi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap