Seyit Onbaşı anısına dünya rekoru

Emekli SAT komandosu Namık Ekin, Çanakkale savaşlarının unutulmaz ismi Seyit Onbaşı anısına dünya rekoru kırdı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Emekli SAT komandosu ve sporcu Ekin, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümünde Seyit Onbaşı'yı anmak amacıyla başladığı "24 saatte 178 ton ağırlığı kaldırma" denemesinde 379 ton 258 kilogramla dünya rekoru kırdı.

 Emekli Su Altı Taarruz (SAT) komandosu, judo, su altı, paraşüt, jimnastik, halter ve yüzme şampiyonu Namık Ekin, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümünde Seyit Onbaşı'yı anmak amacıyla başladığı "24 saatte 178 ton ağırlığı kaldırma" denemesinde dünya rekoru kırdı.

Maslak'taki Darüşşafaka Spor Tesisleri'nde yer alan fitness salonunda dün saat 13.14'te rekor denemesine başlayan Ekin, ilk 7 saatte, Amerikalı sporcu Clarance Bass'a ait ve 16 yıldır kırılamayan 168 ton 450 kiloyu zorlanmadan geçti.

Dünya Rekorları Derneği gözlemcileri tarafından takip edilen ve doktor kontrolünde ağırlık kaldırma denemesine başlayan Ekin, 24 saatte serbest ağırlık ve kondisyon aletleriyle toplamda 379 ton 258 kilogramla dünya rekorunu elde etti.

Ağırlık denemelerinde zaman zaman tansiyon ve güç dengesini kontrol altında tutmak için vitamin takviyesi yapan Ekin, rekorun ardından herhangi bir sağlık problemi yaşamadı.

Ekin, rekoru kırdıktan sonra yaptığı açıklamada, 18 Mart'ın doğum günü olduğunu ve aynı gün dünya rekoru kırma başarısını elde ettiği için mutluluk duyduğunu söyledi.

Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümünde dünya rekoru kırmanın gururunu hayatı boyunca unutmayacağını aktaran Ekin, "İlk yedi saatte dünya rekoru geldi, sonraki saatlerde ise rekoru üçe katlama fırsatı buldum. Bu rekor benim için çok anlamlı. Benim iki dedem Çanakkale'ye gitmiş ama bir daha dönmemiş. Ben şehit torunuyum. Bu rekor denemesinde Çanakkale kahramanlarını anmak istedik. Bizler birer figüranız ama asıl oyuncu Seyit Onbaşı'dır" şeklinde konuştu.

Ekin, ağırlık rekorunu kırarken yaşından kaynaklanan bir zorluk yaşamadığını kaydetti.

Çanakkale şehitleri için yeni dünya rekorları kırmak amacıyla çalışma yaptıklarını belirten Ekin, şöyle devam etti:

"Tahmin etmiyorum artık böyle 70-73 yaşındaki bir insan bu rekoru 10 yıl içerisinde bir daha kırsın. Bu, benim tek başıma yaptığım, başardığım bir iş değil. Arkamda görünmez kahramanlar da var,  onlara teşekkür ederim. Çanakkale şehitlerini zaferin yıl dönümünde dünya rekoru kırarak anmak ayrı bir duygu. Şehitlerimiz için ayrıca dünyanın en büyük bayrağını yani 32'ye 24 metre olan bir bayrağı, büyük bir salın üzerinde ve sal 12 ton geliyor, Çanakkale'den Gelibolu'daki anıta çekme hedefimiz var. Tabii bu o kadar kolay olmayacak. 8 saat yüzmek gerekecek. Ayrıca biliyorsunuz 11 bin 500'e yakın Anzak buraya gelecek ve dedelerini anacak. Sadece onlar değil, dünyanın birçok ülkesinden buraya gelecek olanlar var. Şehit torunlarının katıldığı törende, alçaktan paraşütle atlama rekoru kırmak istiyoruz. Çanakkale şehitlerinin olduğu yerde toprak altında 7 gün kalmayı deneyeceğiz. Bilindiği üzere daha önce 6 günle rekor kırılmıştı. Şehitleri anmak için bunları yapacağım. Bizler, Çanakkale'de kahramanca savaşanlar için ne yapsak azdır. Bugün onlar olmasaydı adımız Yorgo veya Tony olacaktı. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi minnetle anıyoruz."

Salonda bulunanlar tarafından pastayla sürpriz doğum günü kutlaması yapılan Ekin, "Böyle mutlu bir günümde beni yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Bu benim 15'inci rekorum" dedi.

Konuşmaların ardından Dünya Rekorları Derneği Başkanı Ufuk Güngör, Ekin'e dünya rekoru kırması nedeniyle sertifika verdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir