SGK'dan kapatılan iş yerlerine ilişkin açıklama

FETÖ soruşturmaları kapsamında kapatılan iş yerlerinin SGK'nın hiçbir iyileştirici ve kolaylaştırıcı uygulamasından yararlanamayacağı açıklandı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı tespit edilen ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılmasına karar verilen iş yerlerine ilişkin yapılan açıklamada, bu iş yerlerinin kurumun hiçbir iyileştirici ve kolaylaştırıcı uygulamasından yararlanamayacağı bildirildi. 

SGK'dan yapılan açıklamada, terörle mücadele sırasında sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı bazı il ve ilçelerde mağdur olan işveren ve sigortalıların mağdur olmamaları bakımından, 1 Aralık 2015-30 Kasım 2016 döneminde verilmesi gereken belgelere ilişkin, belge verme süresinin 23 Aralık 2016 tarihine kadar, prim ödeme süresinin de 2 Ocak 2017 tarihine kadar ertelenmiş olduğu hatırlatıldı.

FETÖ ile bağlantısı tespit edilen, KHK ile kapatılmasına karar verilen ve sonraki kararnameler ile aynı hükme tabi olacak iş yerleri için bahse konu erteleme haklarının iptal edildiği bildirildi.

Açıklamada, "Bu iş yerleri kurumumuzun hiçbir iyileştirici ve kolaylaştırıcı uygulamasından yararlanamayacaktır. Buna göre bu iş yerleri için, belge verme süresi 23 Ağustos 2016 olarak, primlerini ödeme süresi de 31 Ağustos 2016 olarak değiştirilmiştir." ifadelerine yer verildi.