Sıcaklıklar düşüyor, yağış sürecek

Kuzey ve batı bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenirken sıcaklıklar, Marmara'da 4 ila 6 derece olmak üzere batı kesimlerde azalacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ANKARA - Hava sıcaklığı, Marmara'da 4 ila 6 derece olmak üzere batı kesimlerde azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Yurdun, kuzey ve batı bölgelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görülecek. 
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve batı bölgelerinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklindeki yağışların; sabah saatlerinde Aydın, Muğla ve Denizli çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. 
 
Hava sıcaklığı, Marmara'da 4 ila 6 derece olmak üzere batı kesimlerde azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. 
Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı (Lodos), zamanla Batı Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz'de kuvvetlice (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor. 
 
Kuvvetli yağış uyarısı
Yağışların sabah saatlerinde Aydın, Muğla ve Denizli çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. 
 
Kuvvetli rüzgar uyarısı
Rüzgarın, Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz'de kuvvetlice (40-60 km/s) esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Deniz ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmeleri vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. 
 
Bazı illerde hava durumu
Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak: 
İSTANBUL: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos), zamanla batı ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor. (22) 
ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve batı çevreleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (22) 
İZMİR: Parçalı bulutlu, ilk saatlerde iç kesimleri (Ödemiş, Kiraz, Beydağı) sağanak yağışlı (23) 
ADANA: Az bulutlu ve açık (29) 
ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (24) 
SAMSUN: Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (28) 
VAN: Parçalı ve az bulutlu (16) 
ERZURUM: Parçalı ve az bulutlu (16) 
DİYARBAKIR: Az bulutlu ve açık (21) 
 
Bölgelerde hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak: 
MARMARA: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos), zamanla kuzey kesimlerinde batı ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor. 
EGE: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve iç kesimleri aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde Aydın, Muğla ve Denizli çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esmesi bekleniyor. 
AKDENİZ: Az bulutlu, batısının parçalı ve çok bulutlu, Antalya, Burdur ve Isparta çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. 
İÇ ANADOLU: Parçalı bulutlu, zamanla kuzeybatısının çok bulutlu, Eskişehir ile Ankara'nın kuzey ve batı çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. 
BATI KARADENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos), zamanla kıyılarında batı ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetlice esmesi bekleniyor. 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Samsun ile zamanla Ordu, Giresun, Amasya, Tokat, Trabzon ve Rize çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. 
DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde yer yer sis bekleniyor. 
Bu konularda ilginizi çekebilir