9 °C

Şiddetli yağış baraj kapaklarını açtırdı

Muğla'nın Ortaca ve Dalaman ilçelerinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle su seviyesi yükselen Dalaman Akköprü Barajı'nın kapakları açıldı

Şiddetli yağış baraj kapaklarını açtırdı


Ortaca ve Dalaman ilçelerinde etkili olan şiddetli yağış yaşamı olumsuz etkiliyor.

Dalaman Meteoroloji Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, son 24 saatte metrekareye Dalaman'da 54, Ortaca'da ise 42 kilogram yağış düştü.

Aşırı yağışlar nedeniyle su seviyesi yükselen Akköprü Barajı'nın kapakları tedbirli olarak açıldı. Su debisinin artması nedeniyle tarım arazilerinin zarar görmemesi için tedbir amaçlı sulama kanallarının ağızları iş makineleri yardımıyla kapatıldı.

Ortaca Sulama Birliği Başkanı Adnan Dolu, yaptığı açıklamada, barajın su seviyesinin yükselmesinden dolayı, Çaylı bendinde tedbir aldıklarını söyledi.

Çiftçinin ve Ortaca halkının herhangi bir zarar görmemesi için gayret gösterdiklerini belirten Dolu, "Yağışlardan önce barajdan yaklaşık 130 metreküp su geliyordu. Bu, şimdi 200 metreküpe çıktı. Tarım arazilerinde ve bir sel olayına karşı önlem alıyoruz" dedi.

Öte yandan, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde yapılan anonslarla vatandaşlar, olası sel olaylarına karşı tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.