Siirt'te baraj faciası

Siirt'te Botan Çayı'nda ani yükselme nedeniyle suya kapılan 6 kişiden 5'inin cesetlerine ulaşıldı. Arama çalışmaları sürüyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

SİİRT - Siirt’in Tillo ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki Alkumru Barajı yakınında dün çok sayıda kişi tatil olması nedeniyle piknik yapmak için Botan Çayı kıyısındaki yasak bölgeye girdi. Özel bir şirkete ait hidroelektrik santralinden (HES) bırakılan su nedeniyle Botan Çayı'nda ani su yükselmesi oluştu. Yükselme esnasında Meydandere köyü mevkinde piknik yapan ve çayda yüzen bazı vatandaşlar suya kapıldı. Suya kapılan vatandaşlardan 10'u Başbakanlık Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince kurtarıldı.

Olayın, piknik yapmanın ve yüzmenin yasak olduğu alanda gerçekleştiği belirtilirken, bölgede konuyla ilgili uyarıcı levhaların bulunduğu bildirildi. Barajdan çaya su bırakıldığı anda da sesli ikaz sistemiyle uyarı yapıldığı kaydedildi.

5 kişinin cesedine ulaşıldı

Siirt'teki Botan Çayı'nın aniden yükselmesi nedeniyle suya kapılan 6 kişiden 5'inin cesedine ulaşıldı.

Siirt Vali Vekili Mustafa Pala yaptığı açıklamada, Meydandere köyü mevkisinde piknik yaparken Botan Çayı'nın sularına kapılan 6 kişinin bulunması için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri, Siirt Belediyesi ve jandarma ekiplerince başlatılan arama kurtarma çalışmalarında kaybolan Osman Parlaküşer, kızları Seval (5) ve Betül (8) ile Fikret ve Ahmet Tente kardeşlerin cesedine ulaşıldığını söyledi.

Sudan çıkarılan 5 kişinin cesedi otopsi yapılmak üzere Siirt Devlet Hastanesi morguna götürüldü. Pala, kayıp bir kişinin arama çalışmalarına ise devam edildiğini kaydetti.

Erdoğan yetkililerden bilgi aldı

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, Botan Çayı'ndaki su yükselmesiyle ilgili yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan'ın, Yenimahalle Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Gazzeli yaralıları ziyareti sırasında bölgedeki yetkililerle görüştüğü öğrenildi.

Limak: Olağan çalışma prosedürü içinde üretime geçildi

Limak Şirketler Grubu'ndan yapılan açıklamada ise Botan Çayı'nda bulunan, grup bünyesindeki Alkumru ve Kirazlık hidroelektrik santrallerinin, günlük üretimlerini TEİAŞ talimatlarına istinaden yaptıkları belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bugün, sabah 06.00-10.00 saatleri arasında bir ünite devreye girmiş, saat 16.00'da TEİAŞ'tan gelen yeni talimata istinaden de iki ünite devreye alınmıştır. Santrallerin olağan çalışma prosedürü içerisinde üretime geçilmiş olup herhangi bir taşkın, baraj kapağı arızası ya da kapakların açılması söz konusu değildir.

Olaydan etkilenen vatandaşlarımızın baraj sahasında girilmesi yasak olan bölgede bulundukları anlaşılmış, prosedürlerimiz gereği siren ve anonslarla da uyarılar yapılmasına rağmen hiç istemediğimiz bu üzücü durum meydana gelmiştir.

Bölgede yaşanan gelişmeleri yetkili mercilerle irtibat halinde yakından takip etmekte olduğumuzu bildirir, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.".

Bu konularda ilginizi çekebilir