12 °C

Sınai mülkiyet başvurularında kolaylık

Sınai Mülkiyet Kanunu'nun Uygulanmasına Dair Yönetmelik'te yapılan değişiklikle süreler, bildirimler, ücretler ve işlem formlarına ilişkin başvurular, e-devlet üzerinden de yapılabilecek.

Sınai mülkiyet başvurularında kolaylık

Sınai Mülki̇yet Kanunu'nun Uygulanmasına Dai̇r Yönetmeli̇k'te yapılan değişiklikle süreler, bildirimler, ücretler ve işlem formlarına ilişkin başvurular, artık e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebilecek. 

Türk Patent ve Marka Kurumunun konuya ilişkin yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sınai Mülkiyet Kanunu'nun Uygulanmasına Dair Yönetmelik'te yapılan değişiğikliğe göre, çevrimiçi yolla gerçekleştirilen başvuru veya diğer talepler, "E-Devlet Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" kapsamında kimlik doğrulama işlemiyle e-devlet kapısı üzerinden de yapılabilecek. Böylece başvuru sahiplerinin süreler, bildirimler, ücretler ve işlem formlarına ilişkin müracaatlarına alternatif seçenek sağlandı. 

Bu yolla yapılan başvuru veya taleplerde, işlemi yapan başvuru veya talep sahibi, gerçeğe aykırı beyanda bulunur veya belge sunarsa her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu üstlenecek.

Yönetmelik hükümlerini Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı yürütecek.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.