13 °C

Singapur dostluk grubu TBMM'de

Türkiye-Singapur Parlamentolarası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Ertürk, Türkiye ile Singapur'un birbirinden uzak bölgelerde bulunmasına rağmen, iyi dostluk ilişkileri içinde olduğunu belirtti.

Singapur dostluk grubu TBMM'de

 

ANKARA - Singapur-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hawazi Daipi ve beraberindeki heyet üyeleri, TBMM'yi ziyaret etti.

Türkiye-Singapur Parlamentolarası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Ertürk, görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye ile Singapur'un birbirinden uzak bölgelerde bulunmasına rağmen, iyi dostluk ilişkileri içinde olduğunu belirtti.

Ertürk, Singapur ile endüstri ve kimya sektöründe iş yapıldığını, demokrasi ile yönetilen iki ülke olarak iş birliğinin gerek ekonomik, gerekse dostluk ziyaretleri ile geliştirilmesi gerektiğini ve ilişkilerin sürdürülmesinin her iki ülkenin yararına olacağını söyledi.

Singapur-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hawazi Daipi de Türkiye'nin çok eski tarihe dayanan modernleşmenin öncülerinden olduğunu belirtti.

Daipi, THY'nin, ülkesinde yürüttüğü reklam kampanyasına değinerek, "Singapur'dan THY uçağı ile geldik. Çok gelişmiş ve profesyonel bir havayolları, çok etkilendim" dedi.

Hawazi Daipi, Singapur'un bu sene 50. kuruluş yıldönümünü kutlamasına rağmen 5 bin yıllık medeniyete dayanan kültüre sahip olduğunu, Uzak Doğu'da bulunan ülkeleri yakından tanıdıklarını ve Türkiye'ye bu konuda yardımcı olabileceklerini kaydetti.

Konuk heyetteki kadın milletvekili Penny Low ise alternatif enerji ve yakıt ile ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını, AR-GE yatırımlarına büyük kaynak ayırdıklarını belirterek, Türkiye'ye bu konuda ortak çalışma önerisinde bulundu.

Low'un önerisi üzerine söz alan Uşak Milletvekili Nuri Uslu, Türkiye'nin rüzgar ve güneş enerjisi konusuna önem verdiğini, yakın zamanda yenilebilir enerji ile ilgili bir kanunu Meclisten geçireceklerini kaydetti.

Görüşmenin ardından Ahmet Ertürk, heyet üyelerine Yıldız porselenden tabak, vazo ile mesir macunu hediye etti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.