31 °C

Sınır kapılarında TIR kuyruğu

Yurt dışına çıkacak TIR'lar Kapıkule'de 10, Hamzabeyli'de ise 7 kilometre kuyruk oluşturdu.

Avrupa ülkelerine bir an önce taşıdıkları yükleri ulaşTIRmak isteyen TIR şoförleri, Bulgaristan tarafının işlemleri yavaş sürdürmesi nedeniyle Kapıkule ve Hamzabeyli’de yoğunluğa neden oldu.

Türkiye'den Avrupa'ya geçiş yapacak TIRlara uygulanan işlem süresi, Bulgaristan tarafında yoğunluk nedeniyle uzayınca TIR kuyruğu Kapıkule Sınır Kapısı'nda 10, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda ise 7 kilometreye ulaştı.

Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında bekleyen TIR şoförleri yoğunluğun azalmasını bekliyor.

Tır şoförü Abdullah Sağır, 20 saattir uykusuz şekilde kuyrukta beklediğini söyledi.

Sırada beklemenin TIR şoförlerini yorduğunu belirten Sağır, "Kuyruğun bir sebebi var. Bulgaristan çalışmıyor. Şu anda 2 gişe açık. Yarım saatte bir pasaportu kaşeliyorlar. Türkiye'de geçiş işlemlerimiz 5 dakika bile sürmüyor ancak Bulgar tarafına geçince her şey tersine dönüyor." dedi.

Tır şoförü Ayhan Yıldırım da uzayan kuyrukların ülke ihracatını olumsuz şekilde etkilediğini belirterek, "Sırada beklemek TIR şoförlerinin en büyük sorunu. Bu durum aynı zamanda ülkemizin ihracatını da etkiliyor. Sırada büyük sorunlarımız var. Sıramızı kaybetmemek için uyumuyoruz. Kaçaklar araca binecek diye sürekli tedirginiz. Bulgaristan tarafı da işlemleri ağır yapıyor." diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap