7 °C

Şirketler ‘halka arz’ seferinde

SPK ve İMKB’nin ‘halka arz seferberliği’ meyvelerini veriyor. İlk 10 ayda 17 şirket 1.3 milyar dolarlık halka arz gerçekleştirdi.

Şirketler ‘halka arz’ seferinde

Jülide Y. GÜRDAMAR

İSTANBUL - İMKB, cazibe merkezi haline geldi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile İMKB’nin başlattığı halka arz seferberliği de 2010’un oldukça verimli bir yıl olmasını sağladı.

Yılın 10 ay 5 günlük verilerine göre 17 şirket, yaklaşık 1.3 milyar dolarlık halka arz gerçekleştirdi. Önümüzdeki haftanın ilk iki günü ön talep toplayacak olan Türkiye’nin en büyük portföy değerine sahip gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO’nun borsaya gelmesiyle birlikte bu yılki halka arzların 4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

19 şirket ise halka açılmak için sırada bekliyor. Bu hafta 3 gün halka arz gongunu çalan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, önümüzdeki yıl 5 günde 5 gong çalacakları haftaların da olacağını söyledi.

2011 yılında 30’a yakın halka arz gerçekleşmesini öngördüklerini kaydeden İMKB Başkanı Hüseyin Erkan ise Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’te borsada bin şirketin hisselerinin işlem görmesini hedeflediklerini söyledi.

Haberin ayrıntıları bugünkü DÜNYA Gazetesi'nde

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.