31 °C

Şırnak havaalanı 2012'de açılacak

Merkeze 60 kilometre uzaklıkta planlanan havaalanının hizmete açılması için yeterli ödeneğin temin edilmesi gerekiyor

Şırnak havaalanı 2012'de açılacak

ŞIRNAK - Şırnak Valisi Ali Yerlikaya, yeterli ödeneğin temin edilmesi halinde havaalanının 2012 yılının haziran ayında hizmete açılacağını söyledi.

Yerlikaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, Şırnak Havaalanı Projesi'nin gerçekleştirilmesi için Valilik olarak 677 bin 500 metrekarelik kamulaştırma yaptıklarını belirtti.

Bölgenin topoğrafik ve stratejik konumu göz önüne alınarak emniyetli, hızlı ve konforlu ulaşımı sağlamak amacıyla Şırnak il merkezine 60, Cizre İlçe merkezine 13 kilometre mesafede havaalanı yapımı planlandığını ifade eden Yerlikaya, şöyle dedi:

"Kamulaştırma yapılan bu alanda konvansiyonel boyutlarda pist, apron, taksirut ve üstyapı destek tesislerini kapsayan bir havaalanı yapılabilmesi için yaklaşık 1 milyon metrekarelik ek kamulaştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için 2010 yılında yeterli ödenek temin edilmiş, acele kamulaştırma kararı alınmak üzere Bakanlar Kuruluna sunulmuştur. Altyapı işinin yer teslimi mevsimsel şartlara uygun olmaması nedeniyle inşaat yerindeki çalışabilir günlerin başlangıcı olan 15 Nisan 2010'a ertelenmiştir. Altyapı işinin tamamlanma süresi sözleşmesine göre yer teslim tarihinden itibaren 730 gündür ve yeterli ödenek temin edilmesi halinde 2012 yılının ilk altı ayı içerisinde tamamlanacaktır. Üstyapı ise 2010 yılının 7. veya 8. ayında ihale edilecek. Havaalanı 2012'nin Haziran ayında hizmete açılacaktır"

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap