13 °C

Sırt çantasından telefon şarjı yaptılar

Karabük Üniversitesi öğrencileri, sırt çantasına güneş paneli yerleştirerek telefon şarj eden sistem geliştirdi

Sırt çantasından telefon şarjı yaptılar

Karabük Üniversitesi öğrencileri yeni ve çevreci bir cep telefonu sarj sistemi geliştirdi. Üniversite öğrencilerden Mısır, "Bu panelle enerji üretip, kuru bir aküde depoluyoruz. Bu sayede USB bağlantısıyla telefonu şarj edebiliyoruz" dedi.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Bölümünden 5 öğrenci, sırt çantasına güneş paneliyle telefon şarj eden sistem geliştirdi. 

Öğrencilerden Ahmet Ramazan Mısır, cep telefonlarının sık kullanımının şarj sorununu da beraberinde getirdiğini söyledi.   

Buna soruna çözüm bulmak amacıyla proje hazırladıklarını belirten Mısır, "Çantanın ön kısmına güneş paneli yerleştirdik. Bu panel sayesinde enerji üretip, kuru bir aküde depoluyoruz. Bu sayede USB bağlantısıyla telefonu şarj edebiliyoruz" diye konuştu. 

Proje ekibinde kendisinin yanı sıra 4 arkadaşının da yer aldığını dile getiren Mısır, "Çantanın iç kısmında ve ön yüzünde özel tasarım yapıldı. Kullanıcısına rahatsızlık vermeyecek şekilde dikildi. Bu çanta, piyasada olması halinde büyük bir rağbet görecektir" dedi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.