9 °C

Siyasetin gündemi yeni anayasa ve çözüm süreci

Siyasetin gündemi yeni anayasa ve çözüm süreci

ANKARA - Ramazan Bayramının ikinci gününde siyasi partilerdeki bayramlaşmada sohbet gündemini yeni anayasa çalışmaları ve çözüm süreci oluşturdu.

AK Parti'yi sırasıyla CHP, MHP ve BDP heyetleri ziyaret ederek, AK Parti camiasının bayramını kutladı.

AK Parti'de bayramlaşmaya gelen siyasi parti heyetlerini Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı, Kadın Kolları AR-GE Başkanı Feyza Tokaç ve Gençlik Kolları Halkla İlişkiler Başkanı Rıdvan Özdemir kabul etti.

AK Parti'yi ilk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak başkanlığındaki CHP heyeti ziyaret etti. 

Toprak, AK Parti camiasının ve tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, bayramın çok güzel konulara vesile olmasını temenni etti. 

Kapusuz da Türkiye'de çok ileri seviyede muzdarip olunacak olaylar yaşanmadığını ancak çevre ülkelerde üzücü hadiselerin görüldüğünü belirterek, insani olaylara duyarlılığın arttığı bayramlarda kötü olayların tekrar yaşanmaması için de insanların iyi niyet ve dileklerini dile getirmesi gerektiğini söyledi. 

Oyunun ortasında yeni bir kural, dayatmalar getirmeden...

Toprak, oyunun kuralları neyse baştan konmuş kurallarla devam edilmesi gerektiğini belirterek, "Oyunun ortasında yeni bir kural, dayatmalar getirmeden anayasaya yakışır bir şekilde, farkındayız ki 12 Eylül Anayasası bu ülkeye yakışmıyor, ama bunu değiştirmek için oyunun ortasında yeni kurallar koymamalıyız. Yeni kurallar koymazsak bunu başarıya götüreceğimize inanıyoruz" dedi.

Parlamenter sistemde katılımcılığı çoğaltarak, toplumun fikirlerinin parlamentoya yansımasını kolaylaştırmanın şartlara bağlanamayacağını, yüzde 10 seçim barajıyla ortak aklı bulmanı zor olacağını savunan Erdoğan Toprak, "Anayasa çalışmaları başlarken belli, kabul edilemeyen, parlamenter sistemi ortadan kaldıracak bir dayatmayı getirip ortaya koyarsak, anayasa yapma sürecinde yaptığımız güzel çalışmaları güzellikle taçlandıramayız. Umut ediyorum, bunu da kuralları değiştirmeden yerine getiririz" ifadelerini kullandı.

Kapusuz, iktidar partisi olarak başından konulmuş olan uzlaşma komisyonu ilkelerine sonuna kadar bağlı olduklarını vurgulayarak, "Anayasada uzlaşma olacağına göre burada kırmızı çizgi olmamalı. Kırmızı çizgilere değil, uzlaşma metnine ulaşma gayretini ortaya koymalıyız" diye konuştu.

Şehit aileleri bir takım uygulamalardan rahatsızlıklarını dile getiriyorlar

CHP heyetinin ardından AK Parti'yi MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya başkanlığındaki MHP heyeti ziyaret etti. 

Karakaya, her bayramda olduğu gibi bu bayramda da şehit ailelerinin gönüllerinin de buruk olduğunu, şehit ailelerinin de bir takım şikayetleri olduğunu vurgulayarak, "Şehit aileleri bir takım uygulamalardan rahatsızlıklarını dile getiriyorlar, ama bugün bayram siyasi konuları dile getirmeyeceğiz, bayramın ülkemize, Türk milletine, İslam alemine hayırlar getirmesini, buna vesile olmasını diliyoruz" diye konuştu.

[PAGE]

BDP heyetinin bayram ziyareti

MHP heyetinin ardından AK Parti'yi BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy başkanlığındaki BDP heyeti ziyaret etti.

BDP heyetini kabulde konuşan Kapusuz, birliğin, beraberliğin, paylaşmanın, kardeşliğin adresi olan bayramların dayanışmayı güçlendiren önemli inanç değerlerinden olduğunu belirterek, siyasi partiler olarak bayramlaşma geleneğinin de çok önemli olduğunu vurguladı.

Barış sürecinin daha hızlı yürüyebilmesi için Meclis tatile girmemeliydi

BDP Milletvekili Aksoy, bir gazetecinin "BDP'nin bu yıl bayramlaşmalara katılmasında çözüm sürecinin katkısı var mı? Başbakan Erdoğan, demokratikleşme paketi için Meclis'in Eylül'de açılabileceğini söyledi, BDP'nin görüşü nedir?" sorusuna "Bu ülkede kan aktı, bunun yaşattığı gerginlikler vardı, bunların ortadan kaldırılması adına başlatılmış bir barış süreci söz konusu. Barış sürecinin daha hızlı yürüyebilmesi için Meclis tatile girmemeliydi. Bayramdan sonra Meclis olağanüstü toplantıya çağrılacaksa biz bunu destekleriz, zira Türkiye'nin kaybedecek zamanı yoktur. Parlamento'dan beklenti yüksektir, bu beklentiyi ve barış sürecinden umulan yararı yerine getirmek için Parlamento'nun çok hızlı çalışması gerekir" yanıtını verdi. 

BDP Milletvekili Aksoy, Türkiye'deki sorunun çözümünün yine Türkiye'nin içinde olduğuna işaret ederek, "Bu sorun bizi etkileyen sorundur, bu sorunu çözecek olan biziz. Bu nedenle başka bir ükenin, söz gelimi ABD ve AB'nin bu konuda desteklerini ya da tutumunu beklemeksizin, çözüm biz de olduğu için adımı bizim atmamız gerekir" ifadelerini kullandı.

Aksoy'un sözleri üzerine Kapusuz da "Çözüm sürecinin en belirgin özelliği, bu iradeyi kendimizin koymuş olmasıdır. Hiçbir aracı devlet, aracı birim olmaksızın, bizatihi kendi çözümünü ortaya koyan ülke olarak biz bu işin sonuna kadar içindeyiz" dedi.

AK Parti'yi daha sonra sırasıyla Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Demokratik Sol Partisi ve Demokrat Parti heyetleri ziyaret ederek, bayramlaştı. 

[PAGE]

AK Parti'den CHP'ye ziyaret

Partiler arası bayramlaşma programı çerçevesinde AK Parti heyeti, CHP'yi ziyaret etti.

Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Kadın Kolları MYK üyesi Filiz Kozan ve Gençlik Kolları MYK üyesi Üzeyir Arda Ener'den oluşan AK Parti heyetini, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile Parti Meclisi üyeleri Ekrem Kerem Oktay ve Seynur Yıldırım karşıladı. 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ve heyetin bayramını kutlayan Oran, bayramların toplum için huzurlu bir ortam sağladığına işaret etti. 

"Siyasetçiler olarak bizlerin topluma her günü bayram yapma gibi bir zorunluluğumuz var" diyen Oran, "Keşke bunu becerebilsek" ifadesini kullandı. 

Oran, dini günlerde siyaset yapılmaması gerektiğini kendilerinin parti olarak bu duruma özen gösterdiklerini de söyledi. 

Biz, siz, onlar yok. Türkiye var...

İşler de Ramazan Bayramının hayırlı olması, birlik ve beraberliği pekiştirmesi temennisinde bulundu. CHP'ye girişlerinde asılı bir afişte "Biz, siz, onlar yok. Türkiye var" yazdığına dikkati çeken İşler, "Çok hoşuma gitti bu yazı. Bunlar kaynaştırıcı sözler, içlerinin de mutlaka doldurulması gerek" diye konuştu. 

Siyaset kurumunun ayrıştırıcı olmaması gerektiğini belirten İşler, "Milletimiz Meclis'te ara sıra yaşanan sert tartışmaların olduğu görüntüleri görüyor ve siyasetçileri sürekli kavga ediyor zannediyor. Bu görüntünün mutlaka kırılması lazım. Üslubumuzda daha dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum" ifadesini kullandı. 

[PAGE]

DSP ve Saadet Partisi ziyaretleri

CHP'yi Genel Başkan Yardımcısı Necati Utkan başkanlığındaki DSP heyeti de ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında ise Oran, iki partinin birlikte hareket ederek, sosyal demokrasiye katkı sunması gerektiğini söyledi. 

Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Yalman başkanlığındaki Saadet Partisi heyetinin ziyareti sırasında ise genellikle dış politika konuşuldu.

Bu arada CHP'nin bayramlaşmaya gelenleri kabul ettiği odada Gezi Parkı odaklı gelişmeler sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunması dikkati çekti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.