"Siz, öncelikli olarak Suriye'yi iyi okuyun"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Amerika, bize dönüp diyor ki; 'Ateşkes kararını iyi okuyun.' Siz, öncelikli olarak Suriye'yi iyi okuyun." dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, NTV canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin Suriye'de iç savaşın bir tarafı olmadığını aktaran Ünal, Türkiye'nin Suriye'nin barış ve istikrara kavuşması için bir mücadele yürüttüğünü söyledi.

Zeytin Dalı Harekatı'nı, Suriye'nin iç savaşına ilişkin değerlendirmenin bir yanlış okuma olduğuna işaret eden Ünal, "Suriye'yi baştan beri yanlış okuyan birilerinin, dönüp Suriye'yi doğru okuması gerekiyor." şeklinde konuştu.

NATO'nun güney sınırlarını koruyan Türkiye'nin mücadele ettiği terörist unsurlarla ABD'nin iş birliği yaptığını hatırlatan Ünal, "Bunu yapan Amerika, bize dönüp diyor ki; 'Ateşkes kararını iyi okuyun.' Siz, öncelikli olarak Suriye'yi iyi okuyun." ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'ın "Türkiye bu mutabakatı iyice ve yeniden okumalı." açıklamasına atıfta bulunan Ünal, "Siz, terör örgütü kabul ettiğiniz PKK ile iş birliği yapacaksınız. Bu iş birliği ile NATO'nun güney sınırlarını tehdit eder bir mahiyet ortaya çıkaracaksınız. Sonra da kalkıp Türkiye'ye diyeceksiniz ki; 'Bu 30 günlük ateşkes kararını iyi okuyun.' Bu herhalde trajedi ya da bir ironiyle izah edilebilir bir şey. Çok komik." dedi.

"FETÖ darbelerle yüzleşme fırsatını kumpasa dönüştürdü"

Ünal, 28 Şubat'ın bugün de etkilerinin devam ettiğine işaret ederek, "27 Mayıs, 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat. Bunlar demokrasiye müdahale anlamında, çok iyi üzerinde düşünülmesi gereken alanlar." diye konmuştu. Türkiye'nin darbelerle yüzleşme imkanı yakaladığını, ancak yargıda, emniyette yapılanmış FETÖ'cü yapılanma tarafından bir kumpasa dönüştürüldüğünü kaydeden Ünal, "Bu milletin darbelerle yüzleşme fırsatını bir yargılama, yüzleşme, hesaplaşma sürecinden çıkarıp, FETÖ'cü yapılanma bir kumpasa dönüştürdü. Bu, 'Bu ülkede 12 Eylül, 27 Mayıs, 28 Şubat yaşanmadı. Ordunun içerisinde yuvalanmış darbeci generaller yoktu' anlamına gelmiyor. Bunlar vardı." dedi.

Türkiye'nin 28 Şubat, 27 Mayıs, 12 Eylül'ü unutmayacağını dile getiren Ünal, bunlar unutulursa milletin iradesi üzerinde, demokrasisini koruması konusundaki hassasiyetlerin unutulacağını vurguladı.

"Apaçık bir provokasyon"

Bir televizyon kanalı sunucusunun "Sivil öldürecek olsak Cihangir'den başlarız, Nişantaşı, Etiler, değil mi? Bir sürü hain var, Türkiye Büyük Millet Meclisi var..." sözlerinin hatırlatılması üzerine Ünal, şöyle konuştu:

"Bu kabul edilebilir, izah edilebilir bir şey değil. Öncelikli olarak apaçık bir psikopatoloji. Bunu ifade eden kişiyle ilgili Küçükçekmece Savcılığı hemen soruşturma başlattı. Böyle bir şey apaçık bir provokasyondur, sabotajdır. Bir televizyon programında çıkacaksınız, bu ülkedeki bazı kesimlerle ilgili hedef göstereceksiniz ve o insanlarla ilgili ithamlarda bulunacaksınız. Bunu söyleme hakkını size kim veriyor? Siz bunu söylerken, 'buradan, şuradan başlarız' derken, siz kimsiniz? Neyi temsilen böyle bir ifadeyi kullanıyorsunuz?"

Bu konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile de görüştüğünü kaydeden Ünal, adli olarak gerekli girişimlerin yapılacağını, televizyonun da bu kişiyle ilgili gerekli işlemleri gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu konularda ilginizi çekebilir