8 °C

Soma'da maden faciası!

Soma'da özel bir şirkete ait kömür ocağında trafo patladı. Meydana gelen yangın sonrası ocakta yaklaşık 200 işçinin mahsur kaldığı ve en az 17'sinin yaşamını yitirdiği bildiriliyor

Soma'da maden faciası!

İSTANBUL - Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağında, saat 15.30'da trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı.

Galeride elektriklerin kesilmesi nedeniyle asansörler çalışmadığı için yukarı çıkamayan 300 kadar işçi mahsur kaldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) madenden şu ana kadar 17 işçinin cansız bedeninin çıkarıldığını,11 işçinin yaralı olduğunu bildirdi. AFAD bir önceki açıklamasında ölü işçi sayısının 15 olduğunu açıklamıştı.

Bakan Yıldız: Detaylı açıklamayı Soma'da yapacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Soma'daki maden kazasıyla ilgili açıklama yaptı:

Soma'ya hareket edeceğini dile getiren Yıldız şöyle konuştu:
AFAD Başkanı ile konuştum kurtarma ekipleri hem Zonguldak’tan TTK’nın ekipleri hem Soma’da bulunan kurtarma ekibimiz bu işin üzerindeler. İnşallah ümit ediyorum ki çok büyük sıkıntı çıkmaz. Şu an şehit olan işçi kardeşlerim var.

Bu safhada verilen rakamların her birisinde farklı rakamlar çıkar. O yüzden tek elden, tek ağızdan bunları takip edeceğiz. Kamuoyuyla bunları paylaşacağız. Öncelikle yer altındaki işçilerimize acilen ulaşmamız lazım. Çok fazla rakamlar üzerinde sizde, bazı yetkili arkadaşlarımızı zorlamayın, hızlıca işçi kardeşlerimize ulaşalım.

Oradaki kurtarma ekipleri bu işlerde çok tecrübeli olan ekipler. Ama ilk anda yer altına temiz havanın verilmesi önemliydi. Şimdi tahliye havası temiz hava verme kısmına çevrildi. Detaylı bilgiyi Soma’dan açıklama yapacağız. İhmaldi değildi bu konularla alakalı, bunların denetimleri teftişleri sonradan gelir. İlk anda işçi kardeşlerimize ulaşmamız lazım.

İşçilere temiz hava pompalanıyor

Soma ilçesinde kömür madeninde çıkan yangın sonrası içeride mahsur kalan işçilere temiz hava pompalandığı belirtildi.

Maden İş Sendikası Ege Bölge Şubesi Başkanı Tamer Küçükgencay, yaptığı açıklamada, yangın sonrası dumanın maden ocağına yayıldığını, içeride bulunan işçilerin dumandan etkilenmesinden endişe edildiğini ifade etti.

Henüz kaç işçinin maden içinde bulunduğunun bilinmediğini söyleyen Küçükgençay, "Ekipler müdahale ediyor. Yangının bir an önce söndürülmesi gerekiyor. Temiz havayla işçilerin buluşturulması için de çalışma yapılıyor. Madenin içine temiz hava pompalanıyor. Şu ana kadar kimseye ulaşılmış değil. Yangın içerideki oksijeni yokettiği için arkadaşlar sıkıntıda. Gaz maskeleri var ama onun da dayanma süresi var, yeterli kalmayabilir" dedi.

TTK'dan 15-20 kişilik kurtarma ekibi bölgeye hareket edecek

Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı 15-20 kişilik kurtarma ekibi, bir özel maden ocağında elektrik trafosunda çıkan yangın sonucu mahsur kalan işçilerin kurtarılması çalışmalarına katılmak üzere Manisa'nın Soma ilçesine gidecek.

TTK Genel Müdürü Burhan İnan, yaptığı açıklamada, kurumun tahlisiye ekibinde görevli uzman madencilerin, Soma'ya gitmek için hazırlandığını söyledi.

İnan, madencilerin, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Zonguldak'a göndereceği helikopterle Soma'ya ulaştırılmasının planlandığını ifade etti.

Bakanlık heyeti bölgeye gidiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca, Soma'da özel şirketin işlettiği kömür madeninde çıkan yangınla ilgili inceleme yapılması amacıyla 3 iş müfettişi görevlendirildi.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, Soma'daki maden ocağında çıkan yangının ardından İzmir Teftiş Grup Başkanlığından 3 iş müfettişine inceleme görevi verildi.

Öte yandan, İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel de Soma'ya gitmek üzere Bursa'dan hareket etti.

CHP de heyet gönderiyor

CHP, olay sonrası Soma'ya bir heyet gönderdi. Manisa Milletvekilleri Hasan Ören, Sakine Öz, Özgür Özel ile İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Mustafa Moroğlu ve Alaatin Yüksel'den oluşan heyet, incelemeler yapmak üzere patlamanın meydana geldiği ocağa gidiyor.

Maden Şirketi'nden açıklama

Öte yandan Manisa Soma'da gerçekleşen faciayla ilgili kömür ocağının sahibi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından da bir basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada, patlamaya ilişkin inceleme ve araştırma yapıldığı belirtilerek, "Manisa Soma'da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz" ifadelerine yer verildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.