26 °C

Soma'da maden mühendisi serbest, vardiya amiri tutuklandı

Soma'daki maden faciasına ilişkin Asliye Ceza Mahkemesi, tutuklu bulunan maden mühendisi Erdoğan'ın serbest bırakılmasına karar verdi. Vardiya amiri İsmail Adalı ise tutuklandı

Soma'da maden mühendisi serbest, vardiya amiri tutuklandı

MANİSA - Soma'da yaşanan 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciası sonrası tutuklanan maden mühendisi Yalçın Erdoğan serbest bırakıldı. 

Bakan ağlatan Adalı tutuklandı

Kazaya ilişkin, hakkında "tutuksuz yargılanma" kararı verilen ve Asliye Ceza Mahkemesi'ne yapılan itiraz üzerine tekrar gözaltına alınan vardiya amiri İsmail Adalı tutuklandı.

adali.jpg

Bakan Taner Yıldız'ı ağlatmıştı

İsmail Adalı, maden kazasından sağ kurtulmasına rağmen ailesine haber vermemiş, arkadaşlarını çıkarmak için çalışmalara katılmıştı. Maden teknikeri Adalı, madenin önünde endişe ile bekleyen babasını ancak faciadan 20 saat sonra görmüş, kazanın 6. günü ise Adalı'nın anne babası onu ziyarete gelmişti. Adalı ailesinin buluşmasına şahit olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, genç maden teknikerinin arkadaşlarını kurtarmak için gösterdiği duyarlılık karşısında gözyaşlarını tutamamıştı. 

Soruşturma kapsamında tutuklanan 8 zanlının avukatları Asliye Ceza Mahkemesi'ne itiraz ederek müvekkillerinin serbest bırakılmasını istemişlerdi. Avukatların başvurusunu değerlendiren mahkemenin, maden mühendisi Yalçın Erdoğan hakkında "denetimli serbestlik" hükmünden faydalandırarak serbest kalmasına karar verdiği öğrenildi.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Türk Ceza Kanunu'nun 85/2 maddesine göre "taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek" suçlamasıyla gözaltına alınan 36 zanlıdan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik ile mühendisler Yalçın Erdoğan, Ertan Ersoy, vardiya amirleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Mehmet Ali Günay Çelik tutuklanmıştı. Öte yandan Soma Adliyesi'nde, kazadan sağ kurtulan işçilerin savcılık tarafından ifadelerinin alınması sürüyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap