10 °C

Son şirketler ihale ilanına çıktı

Akdeniz, Toroslar ve İstanbul Anadolu Elektrik Dağıtım Bölgesi'nin özelleştirme işlemlerinin kasım sonunda tamamlanması öngörülüyor.

Son şirketler ihale ilanına çıktı

ANKARA - Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'de (TEDAŞ) kalan Akdeniz, Toroslar ve İstanbul Anadolu Elektrik Dağıtım Bölgesi'nde bugün ihale ilanına çıktı.

Kasım ayı sonuna kadar söz konusu 3 bölgenin özelleştirme işlemlerinin tamamlanması öngörülüyor. Böylece, Türkiye'deki elektrik dağıtım sektörü tamamen özelleştirilmiş olacak.

Akdeniz Dağıtım Elektrik A.Ş, Antalya, Burdur, Isparta il sınırlarını, Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş, Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye, Kilis, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. de İstanbul ili Anadolu Yakasını kapsıyor.

Dev şirketlerin gözlerini çevirdiği elektrik dağıtım sektöründe kalan 3 bölgenin de özelleştirilmesiyle, elektrik dağıtım sektörü tamamen özel sektöre geçmiş olacak. Dev şirketlerin ilgilendiği ihalelerde özellikle geçen hafta yapılan 4 ihalede rekor fiyatların elde edildiği yorumları yapılmıştı.

Geçen hafta, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş., Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş., Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalelerinin nihai pazarlık görüşmeleri tamamlanmıştı.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. için en yüksek teklifi 2 milyar 990 milyon dolar ile İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.-MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. için en yüksek teklifi 1 milyar 920 milyon dolar ile İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.-MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu vermişti. 

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. için en yüksek teklif 622 milyon dolar ile Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş'den, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. için en yüksek teklif 228 milyon dolarla Karavil Dayanıklı Tüketim Malları İnşaat Otom. Pet. Ürün Paz. Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.- Ceylan İnşaat ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu'ndan gelmişti.  

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.