14 °C

Soros: Çin ekonomisi sert inişe yöneldi

Davos'ta Bloomberg TV'ye konuşan George Soros, Çin ekonomisinin sert inişe yol aldığını söyledi.

Soros: Çin ekonomisi sert inişe yöneldi

dunya.com / Ajanslar

Milyarder yatırımcı George Soros, Çin ekonomisinin sert inişe yöneldiğini ve bu inişin küresel deflasyonist baskıları daha da kötüleştireceğini, hisse sentlerini aşağı çekip, ABD Hazine tahvillerine destek olacağını belirtti.

'Pratikte sert iniş kaçınılmaz'

Reuters'ın haberine göre, Davos'ta Bloomberg kanalına konuşan Soros, "Pratikte sert iniş kaçınılmaz ama ben bunu beklemiyorum, gözlemliyorum. Çin bunu yönetebilir. 3 trilyon dolarlık reservi ile birlikte, kaynakları var ve politikalarında daha geniş toleransı bulunuyor" şeklinde konuştu.

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın dünya ekonomisini olumsuz etkilediğini belirten Soros, düşen petrol ve emtia fiyatları deflasyonist baskıları artırıyor. dedi. New York merkezli Soros Fund Management'ın kurucusu ve Başkanı olan George Soros, Standard & Poor's 500'ün ( S&P 500), satışta olduğunu ve zamanın alım için uygun olmadığını vurguladı. 
 
Hisse sentlerinde alım yapmak için henüz erken olduğunu belirten Soros, bu yıl yaklaşık yüzde 8.5 düşen S&P 500 için sat (short), ABD Hazine tahvilleri için ise al (long) tavsiyesinde bulundu. 

'Rusya'nın birkaç yıllık rezervi kaldı'

Batılı ülkelerin ambargoları ve düşük petrol fiyatları nedeniyle Rusya ekonomisinin çok zor bir durumda olduğunu vurgulayan milyarder yatırımcı Soros "Rusya ekonomisi çok çok zayıf durumda. Rusya'nın sahip olduğu rezervler birkaç yıl sonra tükenecek' dedi. 

    

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.