5 °C

Sosyal yardım 'sosyalleşme'ye gitmiş

Sosyal yardım 'sosyalleşme'ye gitmiş

 

 
 
ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Kayseri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda (SYDV) 351 fakir adına yapılmış gibi gösterilen yardımların, şahsi harcamalarda kullanıldığını iddia etti.
 
Özgündüz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Kayseri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın harcamalarına ilişkin açılan kamu davasına değindi.
Dava dosyasına göre, sahte belgelerle, 351 muhtaç ve fakir kişi adına yardım yapılmış gibi gösterilerek, 1 milyon 462 bin 573 liranın, şahsi harcamalarda kullanıldığını belirten Özgündüz, "Hatta dönemin valisi Osman Güneş'in, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin kızının düğününde taktığı altın bile bu vakfa fatura edilmiş" iddiasında bulundu.
 
Davanın halen devam ettiğini ifade eden Özgündüz, şunları söyledi:
"Davanın duruşmasında, mütevelli heyeti üyelerinin tanık olarak dinlenmesine karar verildi ama her nedense sonraki duruşmada bu ara karardan vazgeçildi. Son duruşmada savcı, Kayseri Valiliği'nin soruşturma izni vermemesi nedeniyle vali yardımcıları hakkında açılan kamu davasının düşürülmesini, diğer kişilerin yargılanmasına devam edilmesini talep etti. Savcı ayrıca, dönemin valileri olan ve vakfın mütevelli heyeti başkanlığını yapan kişilerin bu görevlerini vali yardımcılarına devredemeyecekleri, görevlerini yerine getirmemeleri nedeniyle başta Osman Güneş olmak üzere Kayseri valilileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını da talep etti.
Bu kadar ahlak dışı ve fütursuzca yapılan hırsızlığı gerçekleştiren kişilerin en ağır şekilde cezalandırılması gerekiyor. Sayın Başbakan sık sık fakir fukara, garip gureba edebiyatı yapmaktadır. Eğer bu söyleminde hakikaten samimiyse, Başbakanlık Teftiş Kurulu'na talimat vererek sorumluların cezalandırılması sağlamalı. Sayın İçişleri Bakanı, şu anda kendisine yardımcılık görevini yürüten Osman Güneş'i, derhal görevden almalıdır."
 
Özgündüz toplantıda, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan sorgulama tutanaklarından, evrak üzerinde kendilerine yardım yapılmış gibi gösterilen ancak bu yardımı alamadıklarını beyan eden bazı kişilerin ifadelerini okudu.
CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının, evinde çorbası kaynamayan, sobasında yakacak odunu olmayan çaresiz yurttaşın derdine çare olabilmek için kurulduklarını ifade etti. Kayseri'de çaresiz vatandaşların haklarının yenildiğini ileri süren Kulkuloğlu, "Sinek ufak ama mide bulandırıyor. Rakam 1 milyon 400 bin görünüyor ama 351 hanede çorbanın kaynamadığını, soğukta gece geçirdiğini, acı içinde inim inim inlediğini düşündüğünüzde bir kişi daha olsa insanın yüreğini sızlatıyor. Mehmet Özhaseki'ye çağrıda bulunmak istiyorum. Doğrudur ya da yanlıştır ama Osman Güneş'in kızınızın düğününde verdiği iddia edilen takıyı iade edecek misiniz?" diye sordu.
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.