17 °C

Starpet'in market geliri 2012'de yüzde 16,1 arttı

Starpet istasyon marketlerinin 2012 yılındaki gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 16,1 oranında artış gösterdi. İstasyon marketlerinin, Starpet'in toplam yıllık gelirlerindeki payı da yüzde 0,25 düzeyinde gerçekleşti.

Starpet'in market geliri 2012'de yüzde 16,1 arttı

 

 

 
İSTANBUL - Akaryakıt sektörünün öncü markalarından Starpet, 2012 yılına dair bazı şirket istatistiklerini kamuoyuyla paylaştı.  Sunulan veriler, Starpet istasyonlarında bulunan marketlerden gerçekleştirilen alışveriş eğilimleri, sigara yasağının sigara tüketimine etkisi ve yıllık market gelirlerine dair çarpıcı verileri ortaya koydu. 
Starpet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Okalin'in kamuoyuyla paylaştığı verilere göre, Starpet istasyonlarında bulunan marketlerin 2012'deki yıllık gelirleri önceki yıla göre önemli artış gösterdi. Starpet marketlerinin gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 16,1 oranında arttı. Ağırlıklı olarak yolculara 7/24 hizmet veren marketlerin gelirleri geçen yıl Starpet'in toplam gelirlerinin yüzde 0,25'lik bir bölümünü oluşturdu. 
Starpet istasyon marketleri arasında yıllık gelirini en çok artıran ise, Starpet İkra İstasyonu'nda bulunan market oldu. Okalin'in açıkladığı rakamlara göre, İkra İstasyonu'nda bulunan marketin 2012 yılındaki gelirleri, bir önceki yıla göre 5 kattan fazla artış gösterdi.
 
Sürücüler en büyük ilgiyi tütün ürünlerine gösterdi 
Starpet yetkilileri tarafından kamuoyuyla paylaşılan verilerin bir diğer dikkat çekici noktası ise, sürücülerin Starpet istasyon marketlerinden yaptıkları alışverişlerdeki tercihleri oldu. Murat Okalin, 7/24 hizmet veren marketlerden en çok satın alınan ürünlerde başı, yüzde 71 oranında çeşitli markalardaki tütün ürünlerinin çektiğini söyledi. İçecekler, çikolata, çeşitli gıda ürünleri ve yağ ürünleri, ise en çok satın alınan ürünler sıralamasında tütün ürünlerini takip etti. 
Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren sigara yasağının, sigara satışları üzerindeki etkisine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Murat Okalin, "Elimizdeki istatistiksel veriler, toplu alanlarda sigara içme yasağının uygulanmaya başlamasıyla tütün ürünlerinin satışında herhangi bir azalma olmadığı yönünde. Yasağın uygulanmaya başlamasından beri satışlarda anlamlı bir düşüş olmadığı gibi halen istasyon marketlerimizdeki satışlarda başı tütün mamullerinin çektiği görülmektedir" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap