STK'lardan Pakistan'a 4 bin konutluk proje

Pakistan'da, içinde okul, sağlık ocağı ve cami gibi sosyal alanların bulunduğu 4 bin konutluk yerleşim yeri inşa edilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - ''Türkiye-Pakistan Gönül Köprüsü Platformu'' adı altında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Pakistan'da, içinde okul, sağlık ocağı ve cami gibi sosyal alanların da bulunduğu 4 bin konutluk yerleşim yeri inşa edecek.

Platform Genel Sekreteri Osman Aslan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, sel felaketinin Pakistan'da derin yaralar açtığını belirterek, dost ve kardeş Pakistan'a yardım için bir grup sivil toplum kuruluşunun (STK) bir araya geldiğini söyledi.

Bölgenin en önemli ihtiyacının konut sorunu olduğunu belirlediklerini anlatan Aslan, Pakistan'ın Ankara  Büyükelçiliği ile Türkiye Dostluk ve Kültür Derneğinin belirleyeceği bir yere, içinde okul, sağlık ocağı ve cami gibi sosyal alanların da bulunduğu 4 bin konutluk yerleşim yeri yapmaya karar verdiklerini açıkladı. 

Pakistan'ın durumunun kısa vadede düzelemeyeceğini, uzun soluklu bir yürüyüşe çıktıklarının farkında olduklarını vurgulayan Aslan, ''Mevcut yaraların kapatılması için 10 yıllık bir süreye ihtiyaç var. Sürekli bir sistem oluşturmaya karar verdik. Az ancak istikrarlı bir yardım yapacağız'' diye konuştu.

Platformun ayni yardımları da kabul ederek bölgeye ulaştıracağını dile getiren Aslan, konut inşaatlarının ise Pakistan hükümetinin yer tespitinin hemen ardından başlayacağını kaydetti.

İş Bankası, Pakistan'a yardım kapsamında 1 milyon dolar yardım yaptı.

Türkiye Pakistan Gönül Köprüsü Platformunun yardım için açtığı hesap numaraları şöyle:

''Kuveyt Türk tüm şubeleri TL  :  6705302-1

                        Dolar  :  6705302-101

                         Euro  :  6705302-102

Halkbank Necatibey Şubesi TL   :  16000120

İş Bankası Yenişehir Şubesi TL :  4218 5803627

Ziraat Bankası Bulvar Şubesi TL:  54783249-5001''

 

Bu konularda ilginizi çekebilir