13 °C

Suriye ile yeni yol haritası 12 bakanla çizildi

Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi bakanlar toplantısının ikincisi Lazkiye kentinde yapıldı.

Suriye ile yeni yol haritası 12 bakanla çizildi

İSTANBUL - Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin gözlenen gelişimin önemli bir aşaması olan Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi bakanlar toplantısının ikincisi Lazkiye kentinde dün yapıldı.

Türkiye'nin 12 bakanla katıldığı toplantıda iki ülke arasında imzalanan anlaşmalar değerlendirildi, bundan sonra izlenecek yol haritası ele alındı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bölgesinde komşularıyla mutlak anlamda entegrasyona dayalı bir işbirliği içinde olmayı arzuladığını, siyasi olarak en üst düzeye çıkarılan ilişkilerin alana yansıması için, toplumların tarihten gelen birlikteliklerini tekrar yaşamaları gerektiğini kaydetti.

Toplantı sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, "Ulaştırmada, enerjide, ticarette, sağlıkta, tarımda ve çevrede tek bir ülkeymişçesine hareket ettiğimiz zaman, birbirimizin menfaatlerini kendi ulusal menfaatlerimizle aynı gördüğümüzde, iki halkın da birlikte gelişme imkanı olacaktır" diye konuştu. Davutoğlu, bunun yepyeni bir model olduğunu, bu çalışmaların aralık ayında Başbakanların eşbaşkanlığında yapılacak toplantıda bir rapor halinde sunulacağını ve böylece güçlü bir takip mekanizması kuracaklarını ifade etti.

"İstihbarat çalışmaları artarak sürecek"

İki ülke arasında vizelerin kaldırılmasıyla birlikte Türkiye'den Suriye'ye giden insan sayısının iki misli, Suriye'den Türkiye'ye gelen insan sayısının da üç misli arttığını söyleyen Davutoğlu, iki ülke arasındaki insani ilişkilerin arttığını, bu yıl Lübnan ve Ürdün'ü de buna dahil ederek bu oluşumu dörtlü hale getirdiklerini kaydetti. Türkiye, Suriye, Ürdün ve Lübnan'ın haziran ayında dörtlü bir serbest ticaret, serbest vize alanı oluşturmaya karar verdiğini hatırlatan Davutoğlu, bunun özellikle ticaret, turizm, enerji ve ulaştırma alanında yoğunlaşması konusunda ciddi adımlar atacaklarını ifade etti.

Bir gazetecinin terörle mücadele konusunda iki ülke arasında yürütülen güvenlik ve işbirliği anlaşması çalışmalarının ne aşamada olduğunu sorması üzerine Davutoğlu, bölgeye dönük iki vizyon bulunduğunu, bunlardan ilkinin bugünkü toplantıda olduğu gibi bölgede refahı, istikrarı, barışı, huzuru koruma vizyonu, diğerinin ise bölgede çatışma, gerilim ve terörü körükleyecek şekilde bölgeye bir huzursuzluk yayma misyonu olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, "Yani biz ne kadar komşu ülkeler arasında böyle bir atmosfer oluşturursak bölgede gerilime, çatışmaya, özellikle de teröre alan kalmayacak" dedi. Davutoğlu, Türkiye ile Suriye'nin bu konuda vizyonlarının örtüştüğünü söyleyerek, iki ülkenin içişleri bakanları arasında güvenlik ve istihbarat alanlarındaki çalışmaların devam ettiğini ve bundan sonra da artarak devam edeceğini bildirdi.

Sınır boylarında hem mayınların temizlenmesi konusunda hem de gümrüklerin ve kapıların daha iyi işlemesi konusunda çok iyi çalışmalar yürüttüklerini belirten Davutoğlu, bu bölgelerde serbest ticaret bölgesi kurulması konusunda mutabakat sağlandığını, ortak vilayet toplantısı yapılması kararı alındığını söyledi.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Demiryollarının ıslah edilmesi ve özellikle Gaziantep ile Halep arasında hızlı tren kurulmasıyla, bir taraftan ulaştırma imkanlarıyla, diğer taraftan enerji politikaları ve ticaret alt yapısıyla biz bütün sınır bölgemizin tam bir entegre alan haline dönüşmesini istiyoruz."

"Gümrük kapıları duvar olmaktan çıkacak, evden eve açılan kapı kadar rahat olacak" diyen Davutoğlu, serbest ticaret alanlarıyla bölgenin ortak Pazar haline dönüşeceğini, tam bir entegrasyon sağlanacağını bildirdi. Suriye heyetinin başkanı Hasan Türkmani de, Türkiye ve Suriye arasında güvenlik işbirliğinin daha da zenginleştirilmesi yönünde ortak irade olduğunu söyledi. Türkmani, güvenlik alanında her iki tarafı memnun eden işbirliği sergilendiğini belirterek, "İlgili bakanlıklar ve kurumlar arasında bu alanda işbirliği giderek geliştiriliyor. İçişleri bakanları (Beşir Atalay ve Suriyeli mevkidaşı Said Sammur)

yaptıkları görüşmede bu konuyu ele almışlardır. İleriye dönük olarak daha verimli hale getirilmesi için mutabık kalmışlardır" dedi.

Basın toplantısı öncesinde Türk Kalkınma Bankası ile Suriye Devlet Komisyonu Başkanlığı arasında mutabakat zaptı ile Nusaybin, Kamışlı sınır kapılarında insan, taşıt ve mal geçişlerinin protokolle uyumlulaştırılması yönündeki anlaşmalar imzalandı.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.