”Tablet” PC için Arçelik ve Vestel işbirliği

Yaklaşık 15 milyon öğrenciye tablet PC dağıtımını öngören Fatih projesi, sektörün 4 yerli büyüğünü tek çatıda toplamaya hazırlanıyor. Apple, Intel gibi pek çok dünya devinin büyük ilgi gösterdiği proje için Bakan Nihat Ergün, Vestel, Arçelik, Exper ve Cas

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sayime BAŞÇI

İSTANBUL - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, otomobilden sonra tablet bilgisayarda da şirketlerin konsorsiyumu ile gerçekleştirilecek yerli üretimin sinyalini verdi. Bakan Ergün'ün yaklaşık 5 milyar dolarlık bir bütçeyi kapsayan FATİH projesi için Vestel, Arçelik, Casper ve Exper'i bir araya getirme fikrine söz konusu şirketlerden de olumlu sinyal geldi. Vestel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, yerli üretim fikrinin önemli olduğuna işaret ederken, Casper Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı da, resmi teklife olumlu yaklaşabileceklerini iletti.

Fırsatları Artırma, Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) başlığı ile duyurulan ve ilköğretim öğrencilerine tablet PC dağıtımını kapsayan proje, duyurulması ile birlikte Intel, Apple, Cisco gibi pek çok şirketin dikkatini çekmişti. Toplam 5 milyar dolarlık proje kapsamında 15 milyon öğrenciye tablet PC dağıtılması öngörülüyor. Dünya devlerinin projeye gösterdiği yoğun ilginin yanı sıra, konuyla ilgili yerli üretim de bakanlığın gündeminde bulunuyor. Yerli otomobil ile ilgili başlayan milli seferberliğin, tablet PC'de de uygulanabileceğini açıklayan Bakan Ergün, üretim ile ilgili yerli üreticiler Vestel, Arçelik, Exper ve Casper'ın bir ortaklık çerçevesinde bir araya getirilebileceğini açıkladı. Konu ile ilgili görüştüğümüz şirket yetkilileri de konuya olumlu sinyal verdiler. Henüz bakanlık nezdinde resmi teklifin gelmediğini açıklayan firma yetkilileri, resmi teklifin gelmesi durumunda görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

"Önemli olan yerli üretim" 

Vestel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, yaptığı açıklamalarda, kimin üreteceğinden çok yerli üretimin önemli olduğuna işaret ederek, "Bugün biz yapmışız başkası yapmış önemli olan yerli üretim yapılması. Orada oturulur, konuşulur herkesin bir uzmanlığı var. Kimisi yazılım donanımda iyi, bir yerde kimisi montajda iyi bunların hepsine bakmak lazım. Olumsuz bakmıyoruz, olmayız diye bakmıyoruz. Herkesin ortaya bir şey koyup kimin ne yapacağına bakmak lazım. Büyüklük küçüklük burada teknik bilgi birikimi nedir diye bakmak lazım. Vestel'in gücü başka bir güç başka bir firmanın gücü. Ama bize henüz gelen resmi bir teklif yok" diye konuştu.

Casper Genel Müdürü Altan Aras Fakılı ise ismi geçen 4 şirketin ortak proje için uygun isimler olduğunu söyledi. Henüz kendilerine resmi bir teklifin gelmediğini açıklayan Fakılı, projenin 4 şirketin bir arada gerçekleştirebileceği bir kapsamda olduğunu anlattı.

General Mobile'den 8.9 inç ekran boyutunda tablet

General Mobile, 8.9 inç ekran boyutundaki ilk yerli üretim tablet bilgisayarı ''e-tab'' ile eğitime yönelik içerik projesini başlattığını duyurdu. General Mobile'dan yapılan yazılı açıklamada, ''e-tab'' ile özellikle orta öğrenim öğrencilerinin akademik, sosyal, zihinsel ve kültürel gelişiminin desteklenmesinin hedeflendiği bildirildi.

General Mobile Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de neredeyse tüm telekomünikasyon cihaz ve sistemlerinin ithal edildiğini savunarak, 1994'ten 2010 sonuna kadar kullanılan cep telefonu sayısının 136 milyon olduğunu, bunların neredeyse tamamının ithal edildiğini ve bu ithalat sonucunda dışarıya ödenen bedelin 28 milyar dolar olduğunu belirtti.

Gölcü, şu görüşleri dile getirdi: ''Ülkemizin yetişmiş insan gücü ve teknolojik birikimi, bu ve başka ürünlerin ülkemizde üretilebilmesini sağlayacak güçtedir. Türkiye'nin ilk yerli telefon üreticisi General Mobile olarak da bugün geldiğimiz noktada bu gücümüzün farkındayız ve ilk yerli tableti üretmenin haklı gururunu yaşıyoruz. General Mobile olarak kullanıcılarımıza sunacağımız ve 'e-tab' adını verdiğimiz Türkiye'nin ilk yerli üretim tablet bilgisayarının sağlayacağı içerik ile özellikle orta öğrenim öğrencilerimizin öğrenim süreçlerini geliştirmek üzere çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Her açıdan mükemmel görüntüyü, mükemmel tasarımı ve mükemmel kullanıcı deneyimini bir araya getirdik. Ancak burada alınacak daha çok yol var. Bu ürün, her yönüyle Türkiye için bir ilk adımdır.''

Bu konularda ilginizi çekebilir