7 °C

Tahtaya vurunca rahatlıyoruz

TÜSİAV’ın Türkiye genelinde bin 10 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı anketin sonuçlarına göre, ankete katılan her 100 kişiden 80’i batıl inanç sahibi. İnsanların en çok inandığı batıl inanç ise, "şeytan def etmek ve dağlara taşlara" diye tahtayı iki üç d

Tahtaya vurunca rahatlıyoruz

ANKARA  - TÜSİAV’ın Türkiye genelinde bin 10 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı anketin sonuçlarına göre, ankete katılan her 100 kişiden 80’i batıl inanç sahibi. İnsanların en çok inandığı batıl inanç ise, "şeytan def etmek ve dağlara taşlara" diye tahtayı iki üç defa tıklatmak. 

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Anket Sorumlusu Salim Taşcı, ülke genelinde çeşitli meslek gruplarından 600’ü kadın, 410’u erkek toplam bin 10 kişiyle yüz yüze yaptıkları anket çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, kadınların daha çok batıl inançları olduğu tespit edilirken, ankete katılan 490 kadının tahtaya vurduğu, 15’nin içinden uğur kabul ettiği sayıyı saydığı, 12’sinin dua okuduğu, 10 kadının ise söylerse uğurunun kaçacağını belirttikleri ve 33 kadının da hiç cevap vermediği tespit edildi. 
Ankete katılan erkeklerde ise 362 kişisinin tahtaya vurduğu, 12 kişinin şükür çektiği, 16’sının dua okuduğu, 18 kişinin cevap vermediği, 2 kişinin "uğurum bozulur" dediklerine rastlandı. 

Taşçı, "Sevindirici bir haberde veya üzücü bir konu açıldığında, tahtaya vurmak adetten oldu. Orta Asya’da Şaman inancında, şeytan def etmek, dağlara taşlara diye tahtayı iki üç defa tıklatmak, her yüz kişiden 80’i tahtaya vurduklarını söylüyorlar. Eh ne yalan söyleyeyim genelde bende tahtaya vuranlardan olmakla beraber, çoğu zaman da dua okurum" dedi. 
Tahtaya neden vurduklarının da sorulduğu ankette, katılımcılar sırasıyla şu yanıtları verdi:    
"-Vurunca rahatlıyorum, 
-Şeytanı kovuyorum, 
-Vurmazsam boşluk hissediyorum, 
-Çok rahatlıyorum, 
-Elim otomatik olarak gidiyor, 
-Eh işte adet olmuş, 
-Şeytanı def ediyorum, 
-Batılsız insan olur mu? 
-İhtiyaç olmuş."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap