14 °C

Taksim'de 'Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesi

23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında İstiklal Caddesi'nde bugün yapılacağı duyurulan 'Onur Yürüşü'ne izin vermeyen polis, toplanan gruplara müdahale etti

Taksim'de 'Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesi

Yapılan duyuruyla saat 17:00'de İstiklal Caddesi'nde başlayacak olan LGBTİ yürüyüşü polis engeline takıldı. Çevik kuvvet ve sivil polisler, grupları Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'ndan uzaklaştırdı. Bir grup da İstiklal Caddesi'nde toplanarak Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Önce dağılın uyarısında bulunan polis, daha sonra gruba tazyikli su sıkarak müdahale etti. Boyalı top mermisinin de kullanıldığı müdahale sonucu bazı göstericiler ara sokaklara dağılırken, bazı göstericiler ise işyerlerine sığındı. TOMA'nın önünde duran bir gösterici de polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

truku.jpg

1a.jpg

1b-002.jpg

Müdahale sonrası yürüyüş yapıldı

İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarında bazı gruplara yönelik polis müdahalesi devam ederken, aralarında CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, HDP İstanbul Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Sezai Temelli ile Yeşiller Partisi'nden bir milletvekilinin de bulunduğu bir grup İstiklal Caddesi girişinde toplanarak yürüyüşe geçti.

Milletvekillerinin de bulunduğu gruba polis müdahale etmezken, ara sokaklardan çıkan çok sayıda gösterici de yürüyüşe eşlik etti.

LGBTİ'yi temsil eden bayrağın arkasından yürüyerek Galatasaray Meydanı'na gelen grup burada bir süre slogan atarak eylemlerini sürdürdü. Daha sonra, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu bir açıklama yaptı.

Kerestecioğlu: Vali 'Ramazan'da olmaz' dedi

Vali ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirten Kerestecioğlu, "Vali burada yürüyüşün olamayacağını söyledi. Biz de kendisine 12 yıldır bu yürüyüşün barışçıl bir şekilde olduğunu, LGBTİ bireylerinin haklarını, özgürlüklerini bu şekilde ifade ettiklerini söyledik. Daha sonra kendisine neden olamayacağını sordum. Kendisi 'Onlarla olmaz. Başka şeylere müsaade ediyoruz' dedi. 'Onlar'dan ne kast ettiğini sordum. 'Ramazan'da olmaz' dedi. Yani aslında LGBTİ'lilerin Ramazan'da yürümemeleri gerektiğini ifade etmiş oldu" diye konuştu.

Mahmut Tanal:  Polis kanunsuz emir verdi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da, yapılan polis müdahalesini eleştirerek, "Bir saat öncesinden izin vermeyen güç, ne değişti de şu an izin verdi ve buraya kadar yürüdük? Bugün emniyet mensuplarına talimat verenler, Anayasa'nın 137'nci maddesi uyarınca kanunsuz emir vermişlerdir. Kanunsuz emir verenlerden hesap soracağız" dedi.

Grup, daha sonra Tünel Meydanı'na doğru yeniden yürüyüşe geçti. Kalabalığın büyük bölümü burada dağılırken, İstiklal Caddesi üzerinde yürümek isteyen küçük gruplara polis TOMA ile tazyikli su sıkarak 

Polis ekipleri "İstiklal Caddesi'ni boşaltın yoksa müdahale edilecek" anonsu yaptı. Bu anons sonrasında polis müdahalesi başladı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap