Tasarım ofislerine Ar-Ge desteği geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, tasarım ofislerinin Ar-Ge desteklerinden faydalanmasına ilişkin eylemlerin EKK'ya sunulduğunu bildirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ÖZÜM ÖRS

ANKARA - Hükümet, markalaşmanın önemli bir unsuru olan tasarımı doğrudan desteklemek amacıyla bir adım daha atıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, tasarım ofislerinin Ar-Ge desteklerinden faydalanmasına ilişkin bir eylemin de yer aldığı Tasarım Strateji Belgesi’nin geçen hafta EKK’ya sunulduğunu ifade ederek, “Şimdi üzerinde teknik çalışmamızı yoğunlaştıracağız. Bundan sonra da nasıl destekleneceğine dair mekanizmayı netleştireceğiz” dedi. Işık ayrıca, bakanlık bünyesinde verilen desteklerin etki analizinin yapılacağı ‘Etki Değerlendirme Daire Başkanlığı’nın bu yıl içinde kurulacağını bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bakanlık bünyesinde Etki Değerlendirme Daire Başkanlığı’nın kurulacağını; böylece verilen desteklerin geri dönüşümünün takip edileceğini ve etki analizinin yapılacağını söyledi. DÜNYA’ya açıklamalarda bulunan Fikri Işık, Etki Değerlendirme Daire Başkanlığı’nın kurulma sürecine yönelik bilgi verdi. Bakan Işık, şöyle konuştu: “Bakanlar Kurulu’na ilgili talep yazımızı gönderdik. Şu anda kurum görüşleri tamamlanıyor. Kurum görüşlerinden sonra inşallah Bakanlar Kurulu kararı çıkacak. Ondan sonra hayata geçireceğiz. Bu yıl sonuna kalmayacak. Biz bu konuyu çok önemsiyoruz. Türkiye’nin Ar- Ge ve inovasyon destek programlarının daha veriye dayalı yapılabilmesi, oluşturulabilmesi, kurgulanabilmesi ve ülkenin bu noktada harcadığı her kuruşun yerinde kullanımının izlenmesi açısından son derece önemli. Bu açıdan yıl sonuna bırakmayı düşünmüyoruz. Bir an önce kurmanın gayreti içerisindeyiz.” 

Bilişim Vadisi’nin ilk firma kabulleri 2015’te başlıyor 

Gebze’de, Türkiye’nin Silikon Vadisi’ olarak adlandırılan Bilişim Vadisi’nin kurulum çalışmalarının sürdüğünü belirten Bakan Fikri Işık, “Şu anda birinci etabın imar planları tamamlandı. Askı süresi doldu. Birinci etapta kamulaştırmayla ilgili çok sorunumuz yok. Birinci etabın alt yapı çalışmalarına başlayacağız. Ümit ediyorum ki; 2015 başından itibaren firma kabulüne birinci etapta başlayacağız. Bu çok büyük bir proje. 3 milyon metrekareden fazla alanı olan, Türkiye’nin Silikon Vadisi olacak bir proje. Bir miktar kamulaştırma var. Orada arazi fiyatları çok yüksek. Etap etap hayata geçirmekle ilgili çalışmalarımız yürüyor. En kısa sürede tamamlamanın gayreti içerisindeyiz” diye konuştu. Tasarım ofislerinin Ar-Ge desteklerinden yararlanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü söyleyen Bakan Işık, şöyle konuştu: 

‘Destek mekanizmasını doğru kurgulamamız lazım’ 

“Bununla ilgili Tasarım Strateji Belgesi’ni hazırladık. Geçen hafta EKK’ya sunduk. Bu belgede tasarım ofislerinin Ar-Ge desteğinden faydalanmasıyla ilgili bir eylem konuldu. Şimdi üzerinde teknik çalışmamızı yoğunlaştıracağız. Bundan sonra da nasıl destekleneceğine dair mekanizmayı netleştireceğiz. Biliyorsunuz, Ar-Ge merkezlerinin bir konsepti var. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin bir konsepti var. Tasarım ofisleriyle ilgili mekanizmayı doğru kurgulamamız lazım ki yarın bir çakışma olmasın, bir etkisizlik de olmasın. Eğer arzu ettiğimiz fonksiyonu icra etmezse o zaman boşuna olur. Onun için bu kurguyu doğru kurgulamamız lazım.”

Etiketler