11 °C

Tatil tercihimiz; deniz-kum-güneş

Türk halkı için en ideal yaz tatili "Plaj, deniz olan herhangi bir yer"

Tatil tercihimiz; deniz-kum-güneş

İSTANBUL - Pazar Araştırma Şirketi Millward Brown'un "Türklerin Tatil Alışkanlıkları Araştırması"na göre Türk halkının bir çoğu tatil kavramını yaz tatili olarak görüyor ve yine büyük çoğunluk en ideal yaz tatilini "Plaj, deniz olan herhangi bir yer" olarak tanımlıyor.

Pazar araştırma şirketi Millward Brown'un Türk toplumunun tatil alışkanlıklarını ve tercihlerini belirlemek amacıyla 510 kişi ile yaptığı anketin sonuçları oldukça çarpıcı bulgular ortaya koydu.

İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun, Bursa, Antalya, Erzurum ve Gaziantep'te bilgisayar destekli yüz yüze anket yöntemi ile yapılan "Türklerin Tatil Alışkanlıkları Araştırması"nın sonucunda tatilin Türk halkının hayatının bir parçası haline geldiği belirlendi.

Araştırmaya göre, yılda en az 1 kez tatil yapanların oranı yüzde 58'e kadar çıkarken, bu oran tatilin Türk halkının bir parçası haline geldiğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre katılımcıların birçoğu tatil kavramını yaz tatili olarak gördüklerini belirtirken yine büyük çoğunluk en ideal yaz tatilini "Plaj, deniz olan herhangi bir yer" olarak tanımlıyor.

Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 58'i yılda bir kez tatile çıktığını belirtirken yüzde 27'lik bir kesim de yıl içerisinde tatile çıkmadıklarını söyledi.

Yılda kaç kez tatile çıktınız sorusundan yola çıkarak belirlenen bu bulgunun yanı sıra şehirler baz alındığında ise Ankaralılar ve İzmirlilerin İstanbullulara kıyasla daha az tatile çıktıkları ortaya çıktı.

"Bu yıl tatile 2–3 kez çıktım" diyenler ise çoğunlukla AB grubu ve İzmir'de yaşayan görüşmeciler oldu.

Türk halkının en çok hangi zamanlarda tatile çıktığının belirlenmesi amacı ile "Kaç gün Yaz tatili yapıyorsunuz?" sorusunun yöneltildiği katılımcıların yıl içinde yaptığı tatil günü sayısı ve yaz tatili günü kıyaslandığında sonuçların paralel olduğu yani yapılan tatillerin çok büyük oranda yaz döneminde olduğu sonucu çıktı.

Araştırmadan çıkan bu sonuca göre katılımcıların hemen hemen hepsi için tatil kavramı yaz tatilinden ibaret. Anket katılımcılarının yüzde 77'si yılda en az bir kez yaz tatili yaptıklarını belirtirken, iki veya üç kez yaz tatili yapanlar ise katılımcıların yüzde 15'ini oluşturdu.

Yılda 2–3 kez tatil yapan kişiler yüksek sosyo ekonomik grubuna mensup kişilerden oluşurken, Ankaralılar diğer illerde yaşayan görüşmecilere kıyasla daha az yaz tatili yaptıklarını belirtti.

Bölgeler bazında bakıldığında ise İzmirliler yine diğer illere kıyasla daha çok yaz tatili yapıyorlar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.